Jakość powietrza polskich miast na Dolnym Śląsku – Środa Śląska

Smog to termin, który odnosi się do kombinacji dymu i mgły. Wiąże się z nim zwrot „ozon w warstwie przyziemnej”. W przeciwieństwie do naturalnie występującego ozonu w górnej atmosferze korzystnego ze względu na swoje właściwości ochronne, ozon na powierzchni ziemi jest wytwarzanym przez człowieka zanieczyszczeniem. Zjawisko to może mieć szkodliwy wpływ zarówno na ludzi, jak i środowisko. Niewątpliwie najbardziej trującymi substancjami obecnymi w smogu są pyły zawieszone, składające się z cząsteczek stałych, na tyle małych, że z łatwością przedostają się przez układ oddechowy do układu krążenia.

Obecnie największy udział w smogu mają pyły PM 2,5 oraz PM 10. Pył 2,5 jest znacznie mniejszy od PM 10, dzięki temu jego cząsteczki bardzo łatwo dostają się do płuc, a następnie do krwiobiegu. Natomiast pyły PM 10 są w stanie przenikać w głąb płuc. Powstawaniu smogu sprzyjają położenie miasta w dolinie, duża wilgotność powietrza, zamglenie i brak wiatru. A największa koncentracja toksycznych substancji w powietrzu występuje w zurbanizowanych ośrodkach miejskich i aglomeracjach.

W związku z tym w Środzie Śląskiej zainstalowano 4 czujniki sprawdzające jakość powietrza. Przy ich pomocy mieszkańcy mogą śledzić na bieżąco wyniki badań jakości powietrza na stronie internetowej. Okazuje się, że w Środzie Śląskiej powietrze jest bardzo złej jakości, a normy są zwykle znacznie przekroczone. Taka sytuacja ma miejsce głównie w okresie grzewczym, czyli od października/listopada do marca. Paradoksalnie to małe miejscowości są bardziej obciążone smogiem w stosunku do dużych aglomeracji. W Środzie Śląskiej, w samym rynku jest ponad 300 kotłowni stałopalnych. Dym wytwarzany z pieców i kominków drewnianych zawiera ponad 100 różnych szkodliwych, a nawet rakotwórczych związków chemicznych. Potwierdzają to informacje zamieszczone na oficjalnej stronie miasta Środa Śląska (www.powiat-sredzki.pl). Autorzy artykułu piszą, że „wyniki pomiarów nie są optymistyczne. W ciągu sześciu dni dobowy poziom zanieczyszczeń powietrza w Środzie Śląskiej sześć razy przekraczał obowiązujące normy”.

Gmina Środa Śląska otrzymała dofinansowanie w kwocie 910 tysięcy złotych w ramach unijnego programu „Poprawa jakości powietrza poprzez modernizację systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych w gminach powiatu oławskiego, strzelińskiego i średzkiego”. W projekcie zaplanowano do dofinansowania inwestycje związane z wymianą źródeł ogrzewania i dzięki temu będzie można wymienić stare piece węglowe (kopciuchy) na piece opalane peletem, piece gazowe czy OZE.

Po podpisaniu umowy z Dolnośląska Instytucją Pośredniczącą planujemy organizację spotkań informacyjnych dla mieszkańców zainteresowanych tym programem. Z dofinansowania na poziomie 85 procent, maksymalnie do 25 tysięcy złotych  na jedno gospodarstwo domowe będą mogli skorzystać mieszkańcy Gminy Środa Śląska, którzy wypełnią ankietę i zakwalifikują się do programu w ramach naboru grantowego.
Do walki ze smogiem przyłącza się coraz więcej instytucji, m.in. Bank Ochrony środowiska, który w ramach projektu oferuje chętnym pożyczkę do 100 tysięcy złotych na wykonanie prac termomodernizacyjnych. Ważne jest, aby zwiększać świadomości ludności na temat tego, czym w rzeczywistości oddychamy każdego dnia. Pozwoli to na dokładne zidentyfikowanie źródeł zanieczyszczeń, a przynajmniej część osób wesprze walkę ze smogiem, gdyż stawką jest lepsza jakość powietrza.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

źródło: pl.wikipedia.org/wiki