Po ilu latach zwrócą się panele słoneczne?

Wytwarzanie energii w bardzo dużym zakresie wpływa na środowisko naturalne. Związane jest to z pozyskiwaniem paliw kopalnych, które przyczyniają się do zwiększenia zanieczyszczeń. Ponadto źródła paliw na naszej planecie systematycznie się wyczerpują. W takiej sytuacji potrzebne jest poszukiwanie alternatywy i najlepszym rozwiązaniem jest słońce jako źródło energii dla przyszłych pokoleń. Wytwarzanie prądu elektrycznego z energii słonecznej nazywane jest fotowoltaiką.

Są to przemiany promieniowania słonecznego w energię elektryczną zachodzące w ogniwach fotowoltaicznych. Wiele ogniw słonecznych tworzy moduły, które finalnie są łączone elektrycznie i mechanicznie w generatory solarne. Otrzymana moc podawana jest w jednostkach „Watt Peak” (WP). Natomiast wartość energii wytworzonej przez panele oznacza się w kilowatogodzinach na metr kwadratowy (kWh/m2). Warto zwrócić uwagę, że wytwarzanie prądu z instalacji fotowoltaicznej chroni środowisko naturalne.

Słońce większości z nas kojarzy się z latem, wakacjami i ciepłem, które dobrze byłoby wykorzystać do ogrzewania domu lub wytwarzania energii elektrycznej. Okazuje się, że na Ziemię w postaci promieni słonecznych dociera rocznie 20 000 razy więcej energii, niż ludzkość jest w stanie wykorzystać na własne potrzeby. Przeciętne gospodarstwo domowe rocznie zużywa około 2500 kWh prądu. Zamontowanie takich paneli jest rzeczywiście drogą inwestycją, która będzie nam służyła przez co najmniej 20 lat, pokrywając zapotrzebowanie na energię elektryczną domu. Koszt tej „lokaty” zwróci się dopiero po kilku lub kilkunastu latach i jest zależny od mocy paneli słonecznych oraz miejsca montażu. Eksperci uważają, że dobrej jakości panel fotowoltaiczny, jest w stanie wytworzyć 290–320 kWh rocznie w tzw. standardowych warunkach pracy (STC), dlatego przeciętna rodzina powinna zamontować ich ok. 10.

W czasach, gdy ceny prądu mają znacząco wzrosnąć, przewiduje się, że zwrot z inwestycji może nastąpić już po 5 latach. Można przyjąć, że każdy kolejny rok działania własnej elektrowni słonecznej to zysk. Ceny energii elektrycznej wciąż się zmieniają, co może oznaczać, że czas zwrotu inwestycji może się jeszcze bardziej skrócić. Aktualnie rządowy program o nazwie „Mój prąd” pozwala na otrzymanie dofinansowania inwestycji w wysokości do 5 tys. zł brutto.

Największymi zaletami tego systemu są ekologiczność i niskie koszty produkcji prądu, a nadwyżka energii elektrycznej może być sprzedana do sieci. Można także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej pozwalającej na odliczenie kosztów inwestycji od podatku. Zauważa się również wzrost wartości nieruchomości z zamontowanymi panelami słonecznymi na rynku mieszkaniowym.

Niestety, żaden system nie jest idealny, zatem i fotowoltaika ma swoje wady, do których należą m.in. zależność ilości wyprodukowanej energii od promieniowania słonecznego i możliwość wytwarzania jej tylko w ciągu dnia. Zniechęcające mogą się też wydawać początkowe wysokie koszty instalacji, a niezbędnym warunkiem umożliwiającym założenie paneli jest duża wolna przestrzeń.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

źródło: ulicaekologiczna.pl/