Czym jest niebieska gospodarka?

Tajemnicza nazwa „niebieska gospodarka” już od kilku lat funkcjonuje w nomenklaturze osób zajmujących się morskim ekosystemem. Jej synonimem jest „niebieski wzrost”. Oznacza to wykorzystanie zasobów morza przy zapewnieniu zrównoważonego rozwoju gospodarczego, czyli takiego, który zapewni integralność ekosystemu. Chodzi o to, aby wszelkie działania gospodarcze były prowadzone rozważnie, spójnie z zaleceniami naukowymi w zakresie wykonalności i bezpieczeństwa ekologicznego. Jest to niezwykle ważne ze względu na to, że morza i oceany są bardzo ważną częścią dziedzictwa przyrodniczego. Są źródłem pożywienia wielu ludzi, a nawet zapewniają dobrobyt gospodarczy wielu krajom. Chęć poprawy standardu życia zawsze powinna iść w parze z koniecznością utrzymania zdrowego ekosystemu.

WWF (World Wide Fund for Nature) jest organizacją pozarządową i ekologiczną, o charakterze międzynarodowym. Jej misją jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego Ziemi i stworzenie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą. W związku z tym organizacja WWF proponuje wprowadzenie zasad zrównoważonej, niebieskiej gospodarki, która będzie się opierała na:

  • zapewnieniu społecznych i ekonomicznych korzyści dla obecnych i przyszłych pokoleń, przyczyniając się do zapewnienia bezpieczeństwa żywności, zwalczania ubóstwa, poprawy standardów życia, zarobków, zatrudnienia, bezpieczeństwa, zdrowia, sprawiedliwości
    i politycznej stabilności;

  • przywróceniu, ochronie i utrzymaniu różnorodności, produktywności, odporności, podstawowych funkcji oraz rzeczywistej wartości ekosystemów morskich – kapitału przyrodniczego, od którego zależny jest dobrobyt;

  • czystych technologiach, energii odnawialnej i cyrkulacyjnego zastosowania surowców w celu zapewnienia długofalowej stabilności ekonomicznej i społecznej, przy jednoczesnym poszanowaniu możliwości naszej planety.

Jak się okazuje, niebieska gospodarka ma potężny potencjał oddziaływania społeczno-gospodarczego nie tylko w stosunku do regionów przybrzeżnych i morskich, ale również do całej Unii Europejskiej. Specjaliści upatrują w tym także możliwości osiągnięcia wzrostu gospodarczego  i zatrudnienia, które będą zrównoważone pod względem gospodarczym, społecznym i środowiskowym. Niebieska gospodarka dotyczy wszystkich rodzajów działalności gospodarczej powiązanej z oceanami, morzami i obszarami przybrzeżnymi. Obejmuje takie sektory jak rybołówstwo, przemysł stoczniowy  i turystyka przybrzeżna oraz niebieska biotechnologia i przybrzeżna produkcja energii ze źródeł odnawialnych.

Podsumowując, można powiedzieć, że błękitna gospodarka jest nowym podejściem wielu, przodujących w zakresie ochrony przyrody, krajów świata do działalności człowieka na oceanach. Dzięki temu możemy ocenić, jak nowe technologie wykorzystują bogactwa morskie i modele działalności handlowej. Mogą spełniać ekologicznie i ekonomicznie warunki zrównoważonego wykorzystania oceanów. Nowe podejście zarówno krajów unijnych, jak i światowych mocarstw, będzie miało także silny wpływ na politykę morską Polski.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

źródło: www.wwf.pl