Od 1963 r. prowadzona jest lista zagrożonych wyginięciem gatunków organizmów. tym Zbiorem zajmuje się Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN), skrzętnie wpisując nowe pozycje do zagrożonych gatunków w Czerwonej Księdze. Niestety lista jest bardzo długa, jej edycja z roku 2011 zawierała spis 59 508 gatunków (ponad 45 tysięcy gatunków zwierząt, ponad 14 tysięcy gatunków roślin oraz 18 gatunków grzybów), z których 19 265 jest zagrożonych wyginięciem. Większość z nich uzyskała ten status w wyniku działalności człowieka. W Polsce Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie, przy współpracy z kilkudziesięcioma naukowcami prowadzi podobny spis, który nosi nazwę Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.
Teren, jaki obejmuje Dolny Śląsk jest niezwykle różnorodny, posiada wiele siedlisk przyrodniczych – zarówno nizinne, jak i wyżynne czy górskie, co skutkuje wyjątkowym bogactwem gatunkowym regionu. Można tu zwiedzić piękne tereny górskie, Sudety i ich przedgórza oraz tereny Niżu Śląskiego. Ponadto są tu pięknie położone jeziora doliny Baryczy i rzeki Odry, gdzie znajdują się prawdziwe skarby dziedzictwa naturalnego.
Zwierzęcy Świat Dolnego Śląska jest bardzo bogaty. Występuje tu kilkadziesiąt gatunków ssaków, w tym 20 gatunków nietoperzy. Zanotowano występowanie 348 gatunków ptaków, 15 gatunków płazów oraz 7 gatunków gadów i 48 gatunków ryb. Wiele spośród nich to gatunki rzadkie i zagrożone w skali całego kraju.
Wyjątkowym miejscem na Dolnym Śląsku pod względem występowania nietoperzy jest chłodnia w Cieszkowie. O jej charakterze decyduje nie tylko liczba hibernujących nietoperzy, ale również różnorodność spotykanych tu gatunków. Z tej listy na szczególną uwagę zasługują dwa silnie zagrożone gatunki nietoperzy – nocek duży i mopek.
Jeśli chodzi o inne ssaki, na tym terenie możemy spotkać liczne sarny, jelenie, lisy, muflony czy wiewiórki. Z kolei najrzadszym płazem górskim jest salamandra plamista, która zamieszkuje wilgotne lasy i brzegi potoków, natomiast najbardziej pospolitym gatunkiem jest żaba trawna.
Na terenie Dolnego Śląska występują różne formy ochrony zagrożonych gatunków, należą do nich: ochrona gatunkowa – nakłada na ludzi zakazy m.in. zabijania, okaleczania zwierząt oraz zakaz niszczenia siedlisk oraz Natura 2000 – program mający na celu zachowanie flory i fauny na terenie Unii Europejskiej. Możemy wymienić również obszary objęte ochroną prawną, takie jak rezerwaty przyrody i parki narodowe, pozbawione ingerencji człowieka, wokół których tworzy się strefy ochronne – otuliny.
Na szczególne wyróżnienie w zakresie ochrony zwierząt na terenie Dolnego Śląska zasługują takie organizacje jak Fundacja Albatros, zajmująca się leczeniem i rehabilitacją dzikich zwierząt.
Jak widać, tereny Dolnego Śląska charakteryzują się bardzo dużą rozmaitością przyrodniczą i wieloma gatunkami zwierząt, które są zagrożone wyginięciem. Stworzeniom zagraża w dużej mierze rozwój cywilizacji. Człowiek budując swoje miasta, drogi, kopalnie, zakłady przemysłowe wycina coraz większe obszary lasów. Zajmuje tereny, w których wcześniej spokojnie żyły zwierzęta i tym samym ogranicza przestrzeń, która stanowiła miejsce życia i rozmnażania się tych zwierząt.
źródło: przyrodniczo.pl
Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW
Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.