Stosowanie rozwiązań chłodniczych i klimatyzacyjnych a ich wpływ na środowisko naturalne

Jakże przyjemnie wejść do klimatyzowanego pomieszczenia i odetchnąć z ulgą w upalny dzień. Obecnie prawie każda firma posiada sprawny system wentylacji pomieszczeń. Obecny standard pracy wymaga wydajnych klimatyzatorów komercyjnych oraz dbałości o takie parametry jak głośność silników czy wygląd estetyczny. Niestety, wyższy komfort pracy bywa obciążeniem dla naszej planety i w związku z tym ekolodzy postulują wprowadzenie „zielonego budownictwa komercyjnego”, czyli zastosowanie w firmach rozwiązań przyjaznych środowisku.

Aby zrozumieć ideę „zielonego budownictwa”, należy się zastanowić, dlaczego niosące ochłodę klimatyzatory stanowią zagrożenie dla przyrody. Pierwszym negatywnym oddziaływaniem jest przedostawanie się czynnika chłodniczego do atmosfery, co może powodować zwiększenie emisji dwutlenku węgla, zubożenie warstwy ozonowej, co z kolei przyczyni się do pogłębienia globalnego ocieplenia. Kolejnym negatywnym, choć pośrednim czynnikiem jest duże zużycie energii elektrycznej.

Do ochładzania powietrza latem można wykorzystać również klimatyzery służące do odparowywania wody z pomieszczeń oraz chłodziarki absorpcyjne, które, paradoksalnie, wykorzystują ciepło do obniżania temperatury w otoczeniu. W przypadku klimatyzacji warto zapamiętać kilka zasad, które uchronią nas przed jej szkodliwymi działaniami. Przede wszystkim ustawiajmy właściwą temperaturę, unikając dużych różnic między otoczeniem zewnętrznym, a pomieszczeniem, w którym przebywamy. Zbyt niska temperatura może spowodować problemy z gardłem i przeziębienia. Kolejną ważną wskazówką jest unikanie miejsc nawiewu i regularne czyszczenie klimatyzatorów oraz ich właściwa konserwacja.
Spośród dostępnych na rynku urządzeń najlepiej wybierać te, które w najmniejszym stopniu przyczyniają się do powstania negatywnych skutków dla środowiska. Dwa podstawowe parametry, które powinniśmy brać pod uwagę to GWP (Global Warming Potential) – jednostki o obniżonych współczynnikach oddziaływania na tworzenie efektu cieplarnianego oraz ODP (Ozon Depletion Potential), czyli rozwiązania dbające o warstwę ozonu w naszej atmosferze. Bardzo istotne jest odpowiednie użytkowanie instalacji i zapobieganie, poprzez regularne konserwacje urządzeń, wydostawaniu się substancji chłodzących na zewnątrz. Kolejną kwestią jest utylizacja czynnika chłodniczego zarówno przy konserwacji i modernizacji instalacji, jak również po jej wycofaniu
z eksploatacji.

Co więcej, czynniki chłodzące można odzyskiwać. W Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014 czytamy, że celowe uwalnianie F-gazów do atmosfery jest zakazany, a odzyskany czynnik, zgodnie z Ustawą o Odpadach, jest odpadem niebezpiecznym i musi zostać poddany zagospodarowaniu. Może się to odbyć poprzez ponowne wpuszczenie go do instalacji po wstępnym oczyszczeniu.
Należy dołożyć wszelkich starań, by chronić naszą planetę i prawidłowo używać urządzeń, które ułatwiają nam życie. Warto zwrócić uwagę na to, że właściwie dobrana i zamontowana klimatyzacja nie tylko nie szkodzi środowisku, ale również pomaga alergikom w swobodnym oddychaniu, pozbawiając powietrze wszelkich pyłków czy szkodliwych spalin.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

źródło: linde-gaz.pl