Czy jest możliwe sztuczne wywołanie lub wstrzymanie deszczu

Wywoływanie sztucznego deszczu może mieć pożądany wpływ na środowisko, pomimo, że jest to duża ingerencja w przyrodę. Wiele państw korzysta z tej metody, podczas wielkich pożarów. Należą do nich między innymi Stany Zjednoczone, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Chiny. Inne wielkie metropolie, takie jak Bangkok, próbują walczyć ze smogiem poprzez sztuczne deszcze. Deszcze są bardzo potrzebnym zjawiskiem, szczególnie ważnym dla przyrody. Tak naprawdę, najbardziej potrzebne roślinom i innym organizmom, aby mogły rosnąć i się rozmnażać.

Dla roślin również korzystne, ponieważ deszcz je zrasza i odżywia. Zwierzętom niezbędne, by ugasić pragnienie, ochłodzić się, czy po prostu w niej żyć, ponieważ to deszcze uzupełniają zbiorniki wodne, dostarczając świeżej wody. Również w miastach deszcze są niezwykle potrzebne, bowiem zmywają kurz i zanieczyszczenia z różnych powierzchni. Nawilżają również powietrze.

Nie mniej jednak, pomimo świadomości, że deszcz jest niezwykle potrzebny i bez niego w zasadzie nie moglibyśmy żyć i planeta by zginęła, wiele razy ludzie narzekają na niego, bowiem potrafi pokrzyżować plany. Ile to razy, kiedy w ciepły słoneczny dzień planowaliśmy grilla bądź inne aktywności na świeżym powietrzu, nagle zaczyna padać i nie ma wyjścia, zmuszeni jesteśmy wszystkie plany odłożyć. I wtedy niejednokrotnie zadajemy sobie pytanie, czy nie dałoby się tego jakoś zatrzymać czy przełożyć.

Okazuje się, że jest to możliwe, jednak niestety nie dostępne dla zwykłego Kowalskiego. Chociaż może i dobrze, bo co by to było, gdyby każdy wg własnego widzimisię mógł zmieniać pogodę. Mogłoby to się źle skończyć. Obecnie jest możliwość wywołania deszczu. Jednak, nie jest to prosty proces, bowiem potrzebne do tego celu są sztuczne jądra lodowe, które należy rozpylić w okolicy chmur. Działanie to spowoduje ekspresowe obniżenie temperatury w tamtej okolicy aż do –78 C i następnie wytworzenie sztucznego jądra lodowego. Dzięki niemu wytrącą się naturalne kryształki lodu. Potem, wywołuje się dym, który jest zbudowany z bardzo małych cząsteczek. I to nie wszystko. Aby z powodzeniem wywołać deszcz, muszą być spełnione jeszcze inne wymagania oraz duża wiedza operatora, na temat właściwości chmur. Ponadto, to sztuczne zjawisko na razie udaje się utrzymać tylko przez chwilę, bo do około 15 minut, a deszcz nie jest zbyt obfity.

Mistrzami w manipulacjach pogodowych stali się Rosjanie. Państwo dokłada wszelkich starań, by na defiladzie zwycięstwa na Placu Czerwonym w Moskwie, pogoda była zawsze gwarantowana. Dzieje się to dzięki specjalnym samolotom wojskowym, które są w stanie rozproszyć chmury w promieniu 200 kilometrów od Moskwy. W sytuacji, kiedy już pada, deszcz się przyspiesza, poprzez zasiewanie chmur – z samolotów spuszcza się na nie dziesiątki ton suchego lodu.

Deszcze są naturalnym zjawiskiem atmosferycznym, znanym każdemu. Dokładnie jest to opad atmosferyczny, dosięgający powierzchni Ziemi w postaci kropel wody. Najważniejszym elementem przy powstaniu deszczu, są chmury i to w odpowiedniej ilości. Chmury, natomiast powstają dzięki procesowi parowania. Następuje to w konsekwencji przemieszczania się pary wodnej, z masami ciepłego powietrza do atmosfery i ochładzania się temperatury powietrza. Tam zmieniają swój stan skupienie z gazowego na ciekły. Opady zaczynają się w momencie, kiedy krople wody zlokalizowane w chmurach osiągają właściwą masę, dzięki łączeniu się ich w większe krople. Dopiero wtedy mogą swobodnie opadać na ziemię. Opady deszczu w zasadzie występują na całej planecie, wyjątkiem są tylko okolice biegunów, gdzie po prostu jest za zimno.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

 

www.ekologia.pl

PODZIEL SIĘ