Wywoływanie sztucznego deszczu może mieć pożądany wpływ na środowisko, pomimo że jest to duża ingerencja w przyrodę. Wiele państw korzysta z tej metody podczas wielkich pożarów. Należą do nich m.in. Stany Zjednoczone, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Chiny. Wielkie metropolie, takie jak Bangkok, próbują walczyć ze smogiem poprzez sztuczne deszcze. Opady są bardzo potrzebnym zjawiskiem, szczególnie ważnym dla natury.
Tak naprawdę najbardziej potrzebne roślinom i innym organizmom, aby mogły rosnąć i się rozmnażać. Zwierzętom są niezbędne, by mogły ugasić pragnienie, ochłodzić się, czy po prostu w niej żyć, ponieważ to deszcze uzupełniają zbiorniki wodne, dostarczając świeżej wody. Także w miastach deszcze są niezwykle potrzebne, bowiem zmywają kurz i zanieczyszczenia z różnych powierzchni oraz nawilżają również powietrze.
Niemniej jednak, pomimo świadomości, że deszcz jest niezwykle potrzebny i bez niego
w zasadzie nie moglibyśmy żyć, ludzie często narzekają na opady, bo mogą pokrzyżować im plany. Ile było sytuacji, gdy w ciepły słoneczny dzień planowaliśmy grilla bądź inne aktywności na świeżym powietrzu, nagle zaczynało padać i musieliśmy zostać w domu. I wtedy niejednokrotnie zadajemy sobie pytanie, czy nie dałoby się tego jakoś zatrzymać, czy przełożyć.
Okazuje się, że jest to możliwe, jednak niedostępne dla zwykłego Kowalskiego. Chociaż może to dobrze, bo co by się stało, gdyby każdy mógł zmieniać pogodę według własnego „widzimisię”. Mogłoby się to źle skończyć. Obecnie istnieje możliwość wywołania deszczu. To nie jest łatwy proces, bo potrzebne są do tego sztuczne jądra lodowe, które należy rozpylić w okolicy chmur. To działanie powoduje ekspresowe obniżenie temperatury w okolicy aż do –78°C, a następnie wytworzenie sztucznego jądra lodowego. Dzięki temu wytrącają się naturalne kryształki lodu. Potem wywołuje się dym, który jest zbudowany z bardzo małych cząsteczek. To sztuczne zjawisko na razie udaje się utrzymać tylko przez chwilę, bo do około 15 minut, a deszcz nie jest zbyt obfity.
Mistrzami w manipulacjach pogodowych stali się Rosjanie. Państwo dokłada wszelkich starań, by na defiladzie zwycięstwa na Placu Czerwonym w Moskwie ładna pogoda była zawsze zagwarantowana. Dzieje się tak dzięki specjalnym samolotom wojskowym, które są w stanie rozproszyć chmury w promieniu 200 km od Moskwy. W sytuacji, kiedy już zaczęło padać, przyspiesza się deszcz poprzez zasiewanie chmur – z samolotów spuszcza się na nie dziesiątki ton suchego lodu.
Deszcze są naturalnym zjawiskiem atmosferycznym. Dokładnie jest to opad atmosferyczny, dosięgający powierzchni Ziemi w postaci kropel wody. Najważniejszym elementem przy powstaniu deszczu są chmury i to w odpowiedniej ilości. Natomiast chmury powstają dzięki procesowi parowania. Następuje to w konsekwencji przemieszczania się pary wodnej, z masami ciepłego powietrza do atmosfery i ochładzania się temperatury powietrza. Tam zmieniają swój stan skupienia z gazowego na ciekły. Opady zaczynają się w momencie, kiedy krople wody zlokalizowane w chmurach osiągają właściwą masę, dzięki łączeniu się w większe cząsteczki. Dopiero wtedy mogą swobodnie opadać na ziemię. Opady deszczu w zasadzie występują na całej planecie, wyjątkiem są tylko okolice biegunów, bo jest tam po prostu za zimno.
Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW
Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.
www.ekologia.pl