Ptaki w mieście, jaką spełniają rolę

Większości z nas ,z miejskimi ptakami kojarzą się gołębie bądź wróble, jednak zapewne ku wielkiemu zdziwieniu, gatunków ptaków, bytujących w miastach, jest znacznie więcej. Bowiem, wiele dzikich ptaków żyje w bezpośredniej bliskości człowieka. Już sama rodzina wróbla zawiera wiele jego odmian. Występują też kosy, szpaki, sikorki, jerzyki, sroki, gawrony, kawki, wrony, pustułki, kaczki, łabędzie.

To tylko mała ich część, są to ptaki, które dość łatwo można zaobserwować w miastach. „Tylko w Warszawie, mieście o najbardziej zaawansowanych w Polsce badaniach nad różnorodnością biotyczną fauny stwierdzono, co najmniej 4100 gatunków (3800 bezkręgowców i 320 kręgowców), a szacuje się, że ich całkowita liczba wynosi około 6000–7000. Ogólnie ocenia się, że w warunkach klimatycznych Europy Środkowej całkowita suma gatunków tworzących faunę terenów zurbanizowanych wynosi około 5000–10000”. [Marcin Bocheński i wsp., „Ochrona ptaków w mieście”]

Ptaki w mieście są niezwykle potrzebne, pod wieloma różnymi aspektami. Choćby w celach estetycznych, bowiem przyjemnie jest, nawet w ścisłym centrum miasta, gdy po otworzeniu okna słychać ich śpiew. Innym aspektem jest utrzymanie bioróżnorodności miejskiej. Oprócz tego, ptaki spełniają wiele innych funkcji, wartościowych zarówno dla miasta, jak i dla jego mieszkańców, ludzi. Przede wszystkim są niezwykle ważnym elementem łańcucha ekosystemu, walcząc z insektami i różnymi owadami. Już teraz, kiedy ptaki żyją obok nas i znacząco zmniejszają ilość owadów, uprzykrzających nam życie, w sezonie letnim można usłyszeć narzekanie ludzi na dużą ilość na przykład komarów, więc co by było gdyby w zwalczaniu ich nie pomagały nam ptaki. Ptaki pełnią też niemałą rolę przy roznoszeniu nasion drzew i krzewów owocowych. Kolejną ich rolą, są funkcje sanitarne, bowiem padlinożercy, np. sępy pomagają utrzymać porządek, podobnie mniejsze ptaki, bywające najczęściej w centrach miast, gdzie zbierają np. z chodników resztki porozrzucanego pokarmu. Podobnie, ptaki wodne ze względu na rodzaj swojego pożywienia wpływają korzystnie na środowisko. Jesienią zbierają się na płyciznach i w zatokach morskich i zjadają szczątki organiczne i resztki pokarmu wyrzucone przez ludzi. Ponadto, ptaki często są mieszkańcami w mieszkaniach czy domach, będąc pupilami i ulubieńcami rodzin. Spotykamy najczęściej kanarki, pięknie śpiewają, czy też a wykazujące sporą inteligencję papugi.

Utrzymanie ptactwa jest wskazane, żeby nie powiedzieć niezbędne, zatem my ludzie możemy im trochę pomóc poprzez należyte formowanie środowiska w mieście. Dzięki temu, możliwe jest oddziaływanie na różnorodność gatunków ptaków, co można osiągnąć poprzez niejednolite działania. Na przykład, możemy wieszać skrzyni lęgowe. Te przedsięwzięcia wprawdzie są na niewielką skalę, ale zawsze mogą pomóc choćby lokalnie. Bardziej obszernie można zadziałać poprzez odpowiednie zagospodarowywanie swoich ogródków, a już na szeroką skalę, właściwie planując i kształtując zieleń w całym mieście. Jednak, aby to się powiodło niezbędne jest nauczanie przyrodnicze mieszkańców oraz osób decydujących o szacie miasta.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

źródło: gorzow.rdos.gov.pl

PODZIEL SIĘ