Wszechobecny plastik


Niemal każdy z nas codziennie korzysta z plastiku i można powiedzieć, że stał się symbolem współczesnego świata. Niestety plastik jest ogromnym problemem naszych czasów, który warto sobie uzmysłowić. Okazało się, że dzieło człowieka „przeżyje” samego twórcę. Wynika to z faktu, iż rozkład plastiku jest procesem bardzo powolnym i może trwać od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy lat. Plastik jest niezwykle szkodliwy dla ludzi, ale również dla środowiska naturalnego, zwłaszcza dla zwierząt. Tony plastiku, które zalegają na wysypiskach śmieci, często trafiają do innych krajów. Tam jest wyrzucany na ogromne wysypiska śmieci lub do oceanów, gdzie jest zjadany przez ryby i ptaki.

Niestety całkowita rezygnacja z plastiku jest niemożliwa, ale obecnie sytuacja wymknęła się spod kontroli. Szkodzimy nie tylko sobie, ale też całej planecie. Warto o tym pomyśleć i spróbować dokonać choć małych zmian w swoim otoczeniu, na przykład znaczne ograniczyć używanie tego tworzywa lub zastąpić go innymi surowcami. A rzeczami, z których z dużą łatwością moglibyśmy zrezygnować, są reklamówki jednorazowe, plastikowe sztućce, zabawki, których każde dziecko ma na pewno dużo więcej, niż potrzebuje, słomki do napojów. Rezygnacja z nich nie byłaby dla nikogo dużym wyrzeczeniem, gdyż można zastąpić je przedmiotami wykonanymi z drewna, a jak wiele dzięki temu można zrobić dla środowiska. Ponadto dobrym zwyczajem stanie się zastąpienie produktów jednorazowych takimi, które można wykorzystać wielokrotnie, co czyni je również przyjaznymi dla środowiska. Wykonane są z materiałów takich jak: szkło, ceramika, drewno, papier, bambus i metal.

Rocznie każdy mieszkaniec Europy i Ameryki Północnej generuje około 100 kilogramów śmieci z plastiku. Eksperci ONZ szacują, że za 4 lata może to być nawet 140 kilogramów. Do tej pory ludzie wyprodukowali ponad 8,3 mld ton tworzyw sztucznych, z czego 6,3 mld ton stało się już odpadami. Odpowiada to do 822 tysiącom wież Eiffla lub miliardowi słoni. A gdyby równo rozłożyć cały ten materiał, zająłby on powierzchnię Argentyny.

Ciekawym, a zarazem dość przerażającym faktem, wydają się wyniki badań z Instytutu Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Przebadano próbki krwi i moczu 2,5 tys. dzieci w wieku od 3 do 17 lat w latach 2003-2017. Chemikalia pochodzące z plastiku odnaleziono w organizmach niemal wszystkich zbadanych dzieci, bo aż u 97 procent Tworzywo może się tam znaleźć za pośrednictwem przyborów kuchennych, nieprzemakalnych ubrań, środków czystości oraz z opakowań żywności. Ta informacja jest chyba najbardziej zaskakująca, jeśli chodzi o wszechobecne występowanie plastiku w dzisiejszych czasach, bowiem rzeczywiście można powiedzieć, że dominuje on w niemal każdej dziedzinie życia człowieka. Od gotowania poprzez wypoczynek a skończywszy na sprzątaniu – plastik towarzyszy nam cały czas. Śmiało można powiedzieć, że nie ma miejsca, które byłoby od niego wolne. Ale jak to się stało, że zyskał taką sławę i nasze uznanie? Odpowiedź wydaje się bardzo prosta – jest tani, wytrzymały i niebywale funkcjonalny.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

źródło:.apteka-niezapominajka.p

PODZIEL SIĘ