Ranking najbardziej zanieczyszczonych owoców i warzyw


Pestycydy są środkami ochrony roślin, chroniącymi przed grzybami, owadami, a także chwastami. Dzięki nim możliwe jest powstrzymanie znacznego obniżenia plonu lub całkowitego zniszczenia roślin. Te substancje przydają się również podczas przechowywania żywności, gdyż przeciwdziałając szkodnikom.

Pestycydy występują w formie naturalnej lub syntetycznej i niestety mają też swoją ciemną stronę – niekorzystne oddziaływanie na środowisko naturalne oraz na zdrowie i życie zwierząt i człowieka.

Stosowanie pestycydów podlega ścisłym regulacjom prawnym; Polsce obowiązuje Ustawa o środkach ochrony roślin z 8 marca 2013 r. (Dz. U. 2013 poz. 455). Wynika z niej, że rolnik musi przestrzegać zasad i terminów ich stosowania, jak również nieustannie podnosić swoje kwalifikacje w tym zakresie. Co więcej, używanie tych substancji powinno być ograniczone do niezbędnego minimum, ponieważ degradacja środowiska naturalnego jest nieodwracalna i ma decydujący wpływ na zdrowie kolejnych pokoleń. Pestycydy są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i kobiet w ciąży.

Amerykańska organizacja EWG (Environmental Working Group), sprawdza, w jaki sposób pestycydy magazynują się w owocach i warzywach, a następnie każdego roku publikują zaktualizowaną ich listę, tzw. „brudną dwunastkę”. Z ich badań wynika, że aż 43 procent wszystkich warzyw i owoców zawiera wykrywalny poziom pestycydów. W 2019 roku na wspomnianym wykazie znalazły się:

1. Truskawki
2. Szpinak
3. Jarmuż
4. Nektarynki
5. Jabłka
6. Winogrona
7. Brzoskwinie
8. Wiśnie
9. Gruszki
10. Pomidory
11. Seler naciowy
12. Ziemniaki

Dzięki tej liście zwykły konsument ma świadomość, które z tych roślin potrzebują do wzrostu najwięcej chemii. Można się wówczas zastanowić, co zrobić, aby, jeśli to możliwe, pozbyć pestycydów domowymi sposobami. Na szczęście został również stworzony spis, roślin, w których pestycydów jest najmniej lub znajdują się one jedynie w skórce lub łupinie danego owocu czy warzywa. Oto ona:

1. Awokado
2. Słodka kukurydza
3. Ananas
4. Kapusta
5. Cebula
6. Groszek cukrowy mrożony
7. Papaja
8. Szparagi
9. Mango
10. Bakłażan
11. Melon miodowy
12. Kiwi
13. Melon kantalupa
14. Kalafior
15. Brokuł

Według portalu kukbuk.pl najprostszym sposobem na oczyszczenie warzyw i owoców jest zamoczenie ich w wodzie z solą morską lub z dodatkiem soku z cytryny. Pozostawiamy je w mieszance na 10 minut, a potem płuczemy pod bieżącą wodą. Kolejna metoda wymaga użycia octu, sody oczyszczonej i pestek grejpfruta. Wszystkie te składniki mieszamy z wodą, a gotowy płyn przelewamy do butelki. Następnie pryskamy nim warzywa, czekamy godzinę i płuczemy je pod bieżącą wodą. Ostatni sposób polega na zamoczeniu ich najpierw w wodzie o odczynie kwaśnym, a potem w zasadowym. Do 1 litra wody dodajemy ½ szklanki octu jabłkowego, a później do tej mikstury wkładamy produkty na 2 minuty. Wyciągamy i płuczemy przez kolejne 2 minuty w wodzie z dodatkiem 1 łyżki sody (1 czubata łyżka sody oczyszczonej na 1 litr wody), a na końcu spłukujemy rośliny bieżącą wodą.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

źródło: ewg.org /kukbuk.pl/

PODZIEL SIĘ