Ranking najbardziej zanieczyszczonych owoców i warzyw

Pestycydy są środkami ochrony roślin, chroniące je przed grzybami, owadami, a także chwastami.  Dzięki nim możliwe jest powstrzymanie znacznego obniżenia plonu lub całkowitego zniszczenia roślin. Pestycydy przydają się również podczas przechowywania żywności, zapobiegając, kontrolując bądź nawet niszcząc szkodniki. Pestycydy występują w formie naturalnej bądź syntetycznej. Niestety, pestycydy oprócz ochrony, jaką dają roślinom, mają także swoją ciemną stronę, a mianowicie, niekorzystne oddziaływanie na środowisko naturalne oraz na zdrowie i życie zwierząt i człowieka.

Stosowanie pestycydów podlega ścisłym regulacjom prawnym. W Polsce obowiązuje Ustawa o środkach ochrony roślin z 8 marca 2013 r. (Dz. U. 2013 poz. 455). Wynika z niej, że rolnik musi przestrzegać zasad i terminów ich stosowania, jak również nieustannie podnosić swoje kwalifikacje w tym zakresie. Ponadto, używanie pestycydów powinno być ograniczone do niezbędnego minimum. Bowiem, degradacja środowiska naturalnego jest nieodwracalna i ma wpływ na zdrowie kolejnych pokoleń. Pestycydy szczególnie niebezpieczne są dla małych dzieci i kobiet w ciąży.

Amerykańska organizację EWG (Environmental Working Group), również zainteresowała się pestycydami, lecz pod nieco innym kątem, a mianowicie ich odkładaniem się i magazynowaniem w owocach i warzywach. I w związku z tym, publikują oni każdego roku zaktualizowaną listę najbardziej skażonych pestycydami warzyw i owoców. Ponadto, z ich badań wynika,  że aż 43 procent wszystkich warzyw i owoców zawiera wykrywalny poziom pestycydów. Ten ranking, przez organizatorów nazywany jest „brudną dwunastką”. Amerykański Departament Rolnictwa i FDA poddają badaniom tysiące próbek warzyw i owoców i na tej podstawie wyłaniają te najbardziej zanieczyszczone. W 2019 roku na liście warzyw i owoców najbardziej skażonych pestycydami znalazły się:

 1. Truskawki
 2. Szpinak
 3. Jarmuż
 4. Nektarynki
 5. Jabłka
 6. Winogrona
 7. Brzoskwinie
 8. Wiśnie
 9. Gruszki
 10. Pomidory
 11. Seler naciowy
 12. Ziemniaki

Dzięki tej liście, zwykły konsument ma świadomość, które z nich wchłaniają i potrzebują do wzrostu najwięcej chemii. Wtedy można się zastanowić, co zrobić, aby móc ich unikać, ewentualnie jeśli to możliwe, skupić się bardziej na pozbyciu się pestycydów domowymi sposobami. Lecz, ku pociesze została stworzona również lista, w której pestycydów jest najmniej lub wystarczy jedynie pozbyć się np. skórki i już problem z głowy. Oto ona:

 1. Awokado
 2. Słodka kukurydza
 3. Ananas
 4. Kapusta
 5. Cebula
 6. Groszek cukrowy mrożony
 7. Papaja
 8. Szparagi
 9. Mango
 10. Bakłażan
 11. Melon miodowy
 12. Kiwi
 13. Melon kantalupa
 14. Kalafior
 15. Brokuł

Według portalu kukbuk.pl, najprostszym sposobem na oczyszczenie owoców i warzyw jest zamoczenie ich w wodzie z solą morską lub z sokiem z cytryny. Pozostawiamy je w mieszance na 10 minut, a potem płuczemy pod bieżącą wodą. Kolejna metoda wymaga użycia octu, sody oczyszczonej i pestek grejpfruta. Wszystkie te składniki mieszamy z wodą, a gotowy płyn przelewamy do butelki. Następnie pryskamy nim warzywa, czekamy godzinę i płuczemy je pod bieżącą wodą. Ostatni sposób polega na zamoczeniu ich najpierw w wodzie o odczynie kwaśnym, a potem zasadowym. Do 1 litra wody dodajemy ½ szklanki octu jabłkowego – do tej mikstury wkładamy produkty na 2 minuty. Wyciągamy i płuczemy dokładnie, znów przez 2 minuty, w wodzie z dodatkiem 1 łyżki sody (na 1 litr wody wsypujemy 1 czubatą łyżkę sody kuchennej). W ostatnim kroku płuczemy warzywa i owoce w czystej wodzie.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

źródło: ewg.org /kukbuk.pl/

PODZIEL SIĘ