Czy smog w Polsce jest skutecznie zwalczany?

W Polsce od wielu lat walczy się z bardzo szkodliwym zjawiskiem, jakim jest smog. Ogólnokrajowe działania państwa zmierzają do ograniczenia skutków tego zanieczyszczenia występującego w większości miast, tak aby były jak najmniej odczuwalne dla społeczeństwa.

Pierwszym krokiem do sukcesu w tej walce jest edukacja obywateli. Problemowi zanieczyszczenia środowiska poświęca się coraz więcej miejsca w prasie, dedykowanych portalach oraz w przeznaczonych do tego aplikacjach, których na rynku jest już bardzo wiele. Przykładem jednego z powyższych rozwiązań może być aplikacja o nazwie: „Jakość powietrza w Polsce” czy „Zanieczyszczenie Powietrza”. W wielu miejscowościach powstają także specjalne tablice informujące o stanie powietrza danego dnia. W tym celu zostały wykorzystane np. przystanki komunikacji miejskiej, aby informacje docierały do jak największej ilości osób. Założenie jest bardzo dobre – najwyższe stężenia niebezpiecznych substancji w powietrzu zwykle przypadają na miesiące zimowe. Wtedy występuje bardzo duża potrzeba ogrzewania mieszkań i domów. Niestety, wiele gospodarstw domowych nadal używa niskiej jakości paliwa bądź śmieci, co jest bardzo niekorzystne dla środowiska.

Kolejnym rozwiązaniem mającym poprawić obecną sytuację są dopłaty do wymiany pieców. To przedsięwzięcie ma na celu ograniczanie niskiej emisji poprzez wyeliminowanie indywidualnych kotłowni i pieców węglowych oraz rozbudowę sieci ciepłowniczej. Oprócz pomocy mieszkańcom w wymianie niedostosowanych urządzeń, w życie weszły również zakazy, a łamanie przepisów wiąże się z nakładaniem mandatów. W niektórych miastach na podstawie tzw. uchwały antysmogowej, która zabrania palenia węglem i drewnem, kary są wystawiane notorycznie. Ponadto społeczeństwo jest zachęcane do informowania władz o zauważonym paleniu niewłaściwych materiałów, np. śmieci, na co może wskazywać podejrzany dym, wydostający się z kominów sąsiadów.

Ograniczenie ruchu samochodów jest również jednym z elementów zwalczania smogu w mieście. Wiele aut na polskich drogach jest w zaawansowanym wieku i w złym stanie technicznym. Co więcej, w miastach występuje ogromna ilość pojazdów osobowych przypadających na 1000 mieszkańców. W związku z tym, aby powietrze było czystsze, wiele polskich miast stawia na rozwój komunikacji zbiorowej poprzez realizowanie spójnej polityki transportowej.

Im więcej zieleni w mieście, tym większa szansa na zwalczenie smogu, bowiem drzewa i inna roślinność pełnią szereg ważnych funkcji: przyrodniczych, ekonomicznych i społecznych. Niestety w Polsce pomimo tych wszystkich wdrożeń, przedsięwzięć i inwestycji, jakość powietrza wciąż jest niewystarczająco dobra. Mamy wojewódzkie programy ochrony powietrza, zakazy paleniskowe, kontrole inspekcji i straży, kampanie edukacyjne, a mimo to nasz kraj ciągle zajmuje mocne miejsce wśród liderów niskiej emisji. Być może największym problemem jest mentalność polskiego społeczeństwa. W niewystarczającym stopniu realizowany jest artykuł 86 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, który nakłada na każdego obywatela obowiązek dbałości o środowisko. O tym obowiązku trzeba nieustannie przypominać tak, aby w mentalności społecznej przestał być już tylko nakazem prawa, ale miał też charakter moralnej powinności.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

źródło: obserwatorium.miasta.pl