Pomoc prawna dla firm – zalety korzystania z pomocy prawnika przy prowadzeniu biznesu

Bycie przedsiębiorcą wiąże się z wieloma przywilejami oraz obowiązkami. Im większym biznesem zarządzamy, tym zwykle pokaźniejsze są nasze dochody. Jednocześnie, w takiej sytuacji rośnie ryzyko pojawienia się newralgicznych sytuacji, w czasie których niezbędne jest zwrócenie się po pomoc do wykwalifikowanego prawnika. Prowadzisz firmę i zastanawiasz się, z jakimi korzyściami wiąże się nawiązanie współpracy z kancelaria prawną? Sprawdź, co możesz zyskać, decydując się na taki krok.

Profesjonalna pomoc prawna może się przydać nie tylko właścicielom dużych firm. Również mikroprzedsiębiorcy powinni wiedzieć, do kogo udać się po poradę, gdy staną przed obliczem zmierzenia się ze skomplikowaną machiną obowiązujących przepisów. Wbrew pozorom, sytuacji, w których pomoc kancelarii prawnej okaże się na wagę złota, jest naprawdę dużo.

W jakich sytuacjach firmy zwracają się zwykle do kancelarii prawnej?

Pomoc prawna dla firm to tak naprawdę szereg różnego rodzaju czynności, jakie mogą zostać wykonane przez kancelarię dla danego przedsiębiorstwa. W ramach takiej usługi znajdują się m.in. kompleksowe doradztwo prawne w konkretnych sprawach, pomoc przy przygotowywaniu umów i kontraktów, a także konsultacje dotyczące ich negocjacji lub rozwiązywania. Ponadto kancelarie są w stanie reprezentować firmy w postępowaniach gospodarczych przed sądami.

Po pomoc do prawnika przedsiębiorcy zgłaszają się też jeszcze przed utworzeniem firmy. Wybrana kancelaria specjalizująca się w tym obszarze prawa (np. https://www.skilex.com.pl/prawo-gospodarcze/) zajmują się tworzeniem podmiotów prawa handlowego, spółek, oddziałów itp.

Ponadto, prawnik okaże się pomocny przy sporach np. między akcjonariuszami czy właścicielami firmy. Jego wiedza będzie też bardzo cenna przy przekształceniu przedsiębiorstwa, różnego rodzaju fuzjach czy podziałach. Warto też pamiętać o bardziej przyziemnych sytuacjach, jak chociażby o wewnętrznych konfliktach wewnątrz firmy. Tu także chłodna ocena sytuacji i pomoc prawnika może okazać się nieoceniona.

 

Jak wybrać odpowiednią kancelarię do prowadzenia spraw firmy?

Przy wyborze prawnika, któremu chcemy powierzyć poniekąd losy swojego biznesu, należy przede wszystkim sprawdzić, czy specjalizuje się on w zakresie prawa gospodarczego i czy posiada niezbędne doświadczenie w prowadzeniu podobnych spraw. Takie informacje można uzyskać, przeglądając np. stronę internetową wybranej kancelarii czy radcy. Cennym źródłem wiadomości mogą być też opinie klientów pozostawiane np. w wizytówce Google czy na facebookowym fanpage’u.

Warto zwrócić się po pomoc do kancelarii, z którą będziemy mieć łatwy i szybki kontakt. Niektóre sprawy oraz problemy pojawiają się nagle. Dobrze więc byłoby, aby dany prawnik był na tyle dyspozycyjny, by mógł szybko nam pomóc.

Często też prawnicy są sobie polecani tzw. pocztą pantoflową. Nie jest to wbrew pozorom mało wartościowe źródło informacji. Jeśli wiemy, że dana kancelaria sprawdziła się w prowadzeniu spraw zaprzyjaźnionego lub znanego nam przedsiębiorstwa, warto rozważyć zgłoszenie się po pomoc właśnie do niej.

Co tak naprawdę zyskujemy?

Korzystając z pomocy prawnej doświadczonej i sprawdzonej kancelarii, zmniejszamy ryzyko popełnienia błędu, który może zaważyć o przyszłości prowadzonego biznesu. W ten sposób dbamy o bezpieczeństwo własnej firmy oraz swoich interesów. Dotyczy to nawet najmniejszych i pozornie błahych decyzji, które musimy podjąć jako właściciele przedsiębiorstwa. Mając jednak oparcie w postaci fachowo udzielanych porad prawnych, możemy mieć pewność, że przyniosą one więcej pożytku, niż szkód.

 

PODZIEL SIĘ