Każdemu człowiekowi do właściwego funkcjonowania niezbędne jest zaspokojenie podstawowych potrzeb, jakimi są: pożywienie, schronienie, ciepło czy ruch. I właśnie ciepło jest jedną z bazowych potrzeb człowieka, bowiem bez niego nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. W związku z tym już na etapie budowania czy remontowania domu bądź mieszkania wybór dobrze dobranego ocieplenia jest niezwykle istotny. Najlepiej by było, nasze ludzkie potrzeby były zgodne z dobrem środowiska. Okazuje się, że pompy ciepła są jednymi z najbardziej ekologicznych, ale i kosztownych, inwestycji. Mimo to w perspektywie czasu, z całą pewnością zostanie zwrócona w postaci znacznie – nawet kilkakrotnie – niższych rachunków za prąd.
Pompy ciepła działają na innej zasadzie niż tradycyjne kotły węglowe. Nie produkują niebezpiecznego dymu, tym samym nie mają udziału w powstawaniu smogu. Ponadto takie urządzenie potrzebuje bardzo niewiele energii elektrycznej, która służy tylko jako napęd maszyny. Specjaliści twierdzą, że działanie gruntowej pompy ciepła to niezaprzeczalnie najbardziej wydajny, opłacalny i trwały sposób ogrzewania. Polega no na wykorzystaniu potencjału znajdującego się w gruncie; pobieranie energii następuje w wyniku ogrzewania cieczy, która krąży w kolektorze gruntowym po to, by następnie dostarczyć wydobyte ciepło do pompy ciepła i budynku. Użytkownicy nie muszą też wygospodarowywać osobnego miejsca na składowanie opału. Działanie pomp można porównać do działania lodówek, ale różni je jedna cecha – chłodziarki usuwają ciepło z wnętrza i wyprowadzają je na zewnątrz, a pompy ciepła usuwa ciepło z zewnętrznego otoczenia i przekazuje je do wnętrza budynku. Istnieją pompy powietrzne i wodne pompy ciepła, które wykorzystują ciepło zgromadzone w wodzie gruntowej.
Pompy powietrzne wykorzystują energię cieplną pobraną z powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku. Są łatwe w instalacji, a ich praca jest bardzo wydajna – pobierają ok. 75 procent energii z powietrza. Z wyliczeń wynika, że dla dwustumetrowego domu zamieszkanego przez czteroosobową rodzinę, całkowity nakład finansowy wynosi 25-35 tys. zł. Obecnie tego rodzaju pompy funkcjonują nawet przy bardzo niskich temperaturach, dzięki nowemu rodzajowi sprężarek.
Natomiast wodne pompy ciepła pobierają energię ze źródła wody i przekazują je do gospodarstwa domowego. Tego rodzaju urządzenia dobrze przewodzą ciepło i je akumulują, dlatego zapewniają energooszczędne ogrzewanie oraz chłodzenie w upalne lato. Wodna pompa może być wykorzystywana zarówno do ogrzewania podłogowego, jak i powietrznego. Jednak aby grzejniki osiągnęły pożądaną temperaturę, powinny się charakteryzować dużymi rozmiarami. Dużą zaletą takich instalacji jest niska emisja dwutlenku węgla.
Podsumowując, można śmiało powiedzieć, że pompa ciepła jest rozwiązaniem grzewczym, które nie zagraża życiu i zdrowiu człowieka oraz najkorzystniej wpływa na środowisko, a na jej instalację możemy uzyskać dofinansowanie. Niestety, w Polsce pompy ciepła nie są powszechnym rozwiązaniem, gdyż panuje błędne przekonanie, że nie sprawdzają się w naszych warunkach klimatycznych.
Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW
Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.
źródło: ekologia.pl/