Czy to dobry moment na zmianę branży? Poradnik dla niezadowolonego pracownika

Czasami życiowa sytuacja przymusi nas do tego, by pracować w miejscu, które niezbyt nam odpowiada Praca jest słabo płatna, w zespole jest kiepska atmosfera albo dojazd nam nie odpowiada. Wtedy pojawia się pomysł na zmianę. Powodów, dla którego chcemy (albo jesteśmy zmuszeni, to też się zdarza) zmienić stanowisko, może być wiele. Jak bezpiecznie zmienić pracę? O czym należy pamiętać?

Zmiana branży

Zmiana branży to odważny krok. Nierzadko wykonujemy go nie z własnej woli, jednak zdarza się, że w jakimś zawodzie się wypaliliśmy i szukamy nowej alternatywy na samorozwój. Ważne, aby taką decyzję podjąć samodzielnie i ze świadomością jej konsekwencji. Wydawać by się mogło, że wymaga to ogromnego przewartościowania i to ze sporym nakładem sił. Istotnym zdaje się tutaj bufor bezpieczeństwa w postaci oszczędności, wiadomo jednak nie od dzisiaj, że Polacy nie należą do miłośników odkładania pieniędzy. Trudno się zresztą dziwić, warunki pracy w Polsce nie do końca pozwalają na oszczędzanie. To między innymi na taki okres przejściowy chętnie sięgamy po pożyczki, które pozwalają na ustabilizowanie sytuacji materialnej, ale i złapanie wiatru w żagle, jeśli chodzi o poszukiwanie nowej ścieżki zawodowej.

Proaktywność – kluczowe słowo

Obawa, że brak doświadczenia może zaważyć na dalszej karierze towarzyszy wielu ludziom. To niemałe wyzwanie, by przełamać opory, ale pamiętajmy, że dla wielu pracodawców ważniejsza jest nasza inicjatywa i pracowitość. Czas, którego nie poświęcamy na pracę, dobrze jest spożytkować na inne aktywności. Najważniejszą z nich jest proaktywność. Wyjście z inicjatywą zawsze jest ważnym elementem samorozwoju. Pozwala na podwyższanie kwalifikacji nawet bez potrzeby podjęcia pracy zarobkowej. Rynek pełen jest kursów uzupełniających, szkół językowych i bezpłatnych szkoleń, z których warto jest korzystać. Proaktywność to także umiejętność „sprzedania się” w odpowiednim świetle. Warto zadbać o estetyczne, niebanalne CV, przyłożyć się do kreatywnego napisania listu motywacyjnego, a także przygotować się do ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej. Dla wielu pracodawców bezpośrednia rozmowa jest znacznie ważniejsza niż doświadczenie czy wykształcenie, które zdobyć może każdy.

Krok dalej – własna działalność

Czas kryzysu na rynku pracy to dobry moment na przebranżowienie. Pozwala to zrealizować plany, na jakie wcześniej byśmy się nie zdobyli, a nawet na tak odważny krok, jak założenie własnej działalności gospodarczej. To oczywiście ryzykowne posunięcie, jednak przy odpowiednim wsparciu może się powieść. Na taką ewentualność dobrze zaopatrzyć się w bufor bezpieczeństwa, jakim może być pożyczka. Zarówno krótko-, jak i długoterminowe pożyczki pozwalają na spokojny start i dają większą szansę na sukces w dziedzinie, która nas interesuje. Nie musimy tkwić w nielubianej pracy tylko dlatego, że kiedyś podjęliśmy taką decyzję. Zwolnienie to nie tragedia. To może być szansa na nowe, lepsze życie – na stanowisku, które nam odpowiada i pozwala realizować się w pełni. Pamiętajmy jednak, że pożyczanie pieniędzy wiąże się z koniecznością spłaty rat. Dlatego decydujmy się na nie tylko wtedy, kiedy mamy pewność, że bez problemu spłacimy całe zobowiązanie.