Meble wykonane z ekoskóry czy skóry naturalnej

Meble wykonane z naturalnej skóry kojarzą się z elegancją i bogactwem, nadając pomieszczeniom luksusowy wygląd oraz podkreślając wysoki standard wnętrza. Ponadto takie meble są bardzo trwałe i niezwykle przyjemne w dotyku. Skóra jest w 100% naturalnym surowcem, w związku z tym posiada swoje unikalne cechy i niepowtarzalną, zróżnicowaną strukturę. W przeciwieństwie do tkanin nie zużywa się, lecz starzeje, co może być jej kolejną zaletą. Do minusów wyrobów ze skóry zwierzęcej trzeba jednak zaliczyć skomplikowaną konserwację i wysokie koszty zakupu. Najczęściej stosowaną skórą w przemyśle meblarskim jest ta pochodzenia bydlęcego. Większość skór pozyskuje się jako produkt uboczny pochodzący z wytwarzania mięsa. To dobra praktyka, aby w pełni wykorzystać wszystkie części zwierzęcia przeznaczonego na mięso.

Niestety prawie połowa światowego rynku wyrobów skórzanych wywodzi się z krajów, w których nie obowiązują żadne regulacje dotyczące hodowli czy uboju zwierząt. Do tych krajów należą m.in.: Bangladesz, Chiny, Etiopia, Indie, Kambodża i Wietnam, które przodują w dostarczaniu skór zwierzęcych na światowe rynki. Aby ograniczyć cierpienie zwierząt, należy zaprzestać nabywania skórzanych produktów niewiadomego pochodzenia i w konsekwencji zmusić producentów do zastosowania właściwych praktyk przy wytwarzaniu materiałów.

Dobrym zamiennikiem mogą być zwane ekoskóry, w całości uzyskiwane syntetycznie. Swoimi właściwościami i wyglądem tak bardzo przypomina naturalną skórę, że trzeba się naprawdę dobrze przyjrzeć, by dostrzec różnicę. Jest alternatywą dla tych, którzy ze względu na swoje przekonania nie chcą kupować wyrobów z prawdziwej – zwierzęcej skóry. W dodatku wersja ekologiczna jest znacznie tańsza, a jak zapewniają jej producenci, zachowuje jakość naturalnego materiału i jest dostępna w wielu kolorach. Natomiast znaczącymi argumentami przeciwko meblom ekologicznym są mniejsza elastyczność, trudność w jej czyszczeniu oraz wrażenie chłodu zimą i gorąca latem. Trudniej ją doczyścić i może sprawiać wiele problemów skórnych alergikom. Jednak kanapa wykonana z ekoskóry nie jest do końca przyjazna środowisku, gdyż w całości jest pokryta sztucznym materiałem, który przez setki lat będzie zalegał na śmietniku.

Podsumowując, ekologiczne meble bardzo dobrze imitują wizualnie wyroby ze skóry naturalnej, są przy tym zdecydowanie tańsze. Nie wymagają konserwacji, a jedynie delikatnego przecierania szmatką. Niestety, okres ich trwałości to zaledwie kilka lat. Natomiast meble wykonane z prawdziwej skóry to rozwiązanie dla użytkowników ceniących wyjątkowość i niepowtarzalność posiadanych dóbr luksusowych. Naturalny materiał starzeje się, nabierając indywidualnego charakteru i może nam posłużyć przez wiele lat.
Mimo wszystko można powiedzieć, że naturalna skóra jest o wiele bardziej ekologiczna niż wyrób skóropodobny wytwarzany z plastiku. Niestety okazuje się, że sama obróbka skór naturalnych także nie jest obojętna dla środowiska, gdyż garbarnie generują dużo zanieczyszczeń.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

źródło: happygreenlife.pl