Zaskakujące rozmiary przemysłu pieluch dla dorosłych

Pieluchy są bardzo niekorzystne dla środowiska, gdyż bardzo długo, bp około 500 lat, zalegają na wysypiskach śmieci. Do wyprodukowania partii pieluch, czyli około 6000 sztuk, zużywa się: 5 dorosłych drzew, sto kilogramów ropy naftowej, 25 kilogramów poliakrylanu, chloru oraz substancji zapachowych. Ponadto większość pieluch, zanim trafi na rynek, jest testowana na zwierzętach.

Obciążeniem dla środowiska jest także pakowanie zużytych pieluszek w woreczki foliowe – wewnątrz nich mnożą się zarazki, które mogą infekować glebę oraz przenikać do wód gruntowych i powodować zatrucia wśród ludzi. Jeżeli zostaną spalone, do atmosfery przedostaną się związki chemiczne, np. dioksyny, które będą zanieczyszczać powietrze. Zagrożenie epidemiologiczne to ryzyko związane z używaniem pieluszek jednorazowych, którego nie uwzględniają producenci. W rezultacie stosowania tych środków higieny ogromne ilości odchodów są codziennie wyrzucane do śmieci, a w konsekwencji całe wysypiska i zasoby wodne mogą ulec skażeniu.

Oczywiście, niemowlętom i małym dzieciom pieluszki są potrzebne do czasu, kiedy nauczą się samodzielnie korzystać z toalety. Sprawa wygląda zupełnie inaczej, jeśli chodzi o osoby dorosłe, dla których konieczność używania „pampersów” bywa tematem tabu. A przecież, osoby dorosłe również ich potrzebują. Wbrew pozorom problem nietrzymania moczu, spowodowany chorobami, starzeniem się, przebytą operacją czy przyjmowaniem leków, występuje stosunkowo często.

Obecnie mamy tyle szeroki asortyment tego typu produktów dla dorosłych, że można je dobierać nawet według indywidualnych potrzeb. Nietrzymanie moczu oficjalnie dotyczy 10% populacji, natomiast dotyczy to większości osób po 60. roku życia, głównie kobiet. Te dane mogą być jednak niedoszacowane, gdyż nie każdy borykający się z tą przypadłością, zgłasza się do lekarza. W związku z powyższym rynek pieluch jednorazowych dla dorosłych jest znacznie obszerniejszy niż ten dla dzieci.

Oprócz standardowych pieluch na rynku artykułów higienicznych dla dorosłych występują także majtki chłonne. Przypominają one zwykłą bieliznę i nie ograniczają zakresu ruchów, co jest bardzo istotne zwłaszcza dla aktywnych seniorów. Dobrze dobrane pieluchomajtki nie powodują otarć i nie odznaczają się pod ubraniami, są jednak mniej chłonne od normalnych pieluch.

Zanieczyszczone pieluchy starszych osób są poważnym problemem dla środowiska, bo śmieci tego typu są często wyrzucane do ogólnodostępnych pojemników przy domach. Nie każdy zdaje sobie sprawę, iż pieluchy jednorazowe zalicza się do odpadów higienicznych, które można przetwarzać lub poddać recyklingowi. Proces ten jest złożony i długotrwały, jednak korzyści z niego płynące znacznie przewyższają koszty. W pierwszej kolejności zużyte pieluchy są umieszczane w autoklawach, gdzie przechodzą proces dezynfekcji pod wpływem ciśnienia i odpowiedniej temperatury, a następnie materiały są rozdzielane na poszczególne partie włókien. W naszym kraju nie funkcjonuje jeszcze żadna firma oferująca takie usługi, ale ta sytuacja może szybko ulec zmianie, ponieważ takie przedsiębiorstwa z powodzeniem funkcjonują na Zachodzie (np. w Szwecji).

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

źródło: dziennikpolski24.pl