Każdego roku, dokładnie 22 września, obchodzony jest Światowy Dzień bez Samochodu, w związku z czym mieszkańcy wielu miast mogą bezpłatnie podróżować komunikacją. Jest to międzynarodowa kampania proekologiczna, która ma na celu wspieranie środowiska i zmniejszenie produkcji spalin przez auta. Idea jest bardzo prosta – w tym dniu dobrze jest zostawić samochód i skorzystać z autobusu albo tramwaju, w dodatku z korzyścią, bo za przejazd nie trzeba będzie płacić. Jedynym warunkiem jest posiadanie przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu.
Jednak we Wrocławiu nie musimy posiadać przy sobie żadnego dokumentu, gdyż akcja jest skierowana do wszystkich mieszkańców. Dzięki temu kierowcy samochodu zachęcani są do rezygnacji z użytkowania aut przez jedną dobę. Do tej akcji przyłącza się wiele krajów Unii Europejskiej, Stany Zjednoczone, Chiny, Japonia czy Tajwan.
W Polsce Dzień bez Samochodu jest obchodzony pod patronatem Ministerstwa Środowiska od 2004 roku. Trzeba jednak pamiętać, że kampania ta nie jest wprowadzona we wszystkich miastach. Z darmowych przejazdów komunikacją miejską można skorzystać w następujących miastach: Białymstoku, Głogowie, Jeleniej Górze, Koninie, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Nysie, Opolu, Poznaniu, Stalowej Woli, Szczecinie, Szczecinku, Toruniu, Trójmieście, Tychach, Warszawie i we Wrocławiu.
Głównym założeniem akcji są cele edukacyjne – uświadomienie ludziom, głównie właścicielom aut, jak bardzo szkodliwe jest używanie samochodów, które emitują duże ilości pyłów, dwutlenku węgla czy tlenków azotu oraz innych szkodliwych dla zdrowia substancji. Ponadto dzięki kampanii jest szansa poznania miasta bez ulicznego hałasu oraz uciążliwego ruchu samochodowego. Wielu osobom wydaje się niemożliwym pozostawienie swojego samochodu i przemieszczanie się komunikacją miejską. Światowy Dzień bez Samochodu uzmysławia im, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze. Często zdarza się również, że samochodem podróżuje jedynie kierowca, więc rezygnacja z auta na rzecz komunikacji miejskiej znacząco zmniejsza emisję szkodliwych zanieczyszczeń, a tym samym chroni środowisko. W tym wyjątkowym dniu niektóre miasta zamykają swoje centra dla ruchu samochodowego. Wówczas obywatele mogą odetchnąć, gdyż codzienność obfituje zatłoczonymi ulicami czy chodnikami, które, ku radości pieszych, przestają pełnić funkcję parkingów.
Nie tylko 22 września można jeździć komunikacją bez opłat. Wiele miast, np. Kraków lub Warszawa, które notują wysokie stężenia szkodliwych substancji w powietrzu, rezygnują z opłat również przy innych okazjach. Kiedy przekroczenie granicy zanieczyszczenia byłoby stwierdzone dzień wcześniej i prognoza na następny dzień przewidywałaby podobny poziom zanieczyszczenia, wówczas darmowy transport będzie obowiązywać jedną dobę. Niewątpliwie zaletą bezpłatnej komunikacji w dni, kiedy prognozowana jest bardzo zła jakość powietrza, jest jej wymiar edukacyjny – informowanie mieszkańców o złej jakości powietrza.
Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW
Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.
źródło: pl.wikipedia.org/wiki