Niska wiedza społeczeństwa na temat smogu

Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Niemal każdy, kto słyszał o smogu, zdaje sobie sprawę, że może on być szkodliwy dla zdrowia. I zwykle na tym kończy się wiedza statystycznego Kowalskiego i nie jest on w stanie powiedzieć na ten temat nic więcej. Jednak czy ta wiedza jest rzetelna i czy na pewno zgodna z prawdą? Badacze próbowali sprawdzić, jak to wygląda naprawdę i okazuje się, że nie jest najlepiej. Niestety, jak podają naukowcy, w społeczeństwie krąży wiele nieprawdziwych informacji, które są powtarzane jak mantra. Jedną z nich jest przekonanie, że smog zagraża tylko określonym osobom, takim jak kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze, a dla pozostałych jest zupełnie bez znaczenia.

Tymczasem – jak alarmuje Europejska Agencja Środowiska – co roku w Polsce umiera
z powodu smogu 47 tysięcy osób. Ponadto połowa Polaków sądzi, że smog nie dotyczy wsi i mniejszych miejscowości, a jest domeną jedynie wielkich metropolii, w których jest całkowicie naturalnym i nieodłącznym zjawiskiem. Niestety z problemem smogu zmaga się cała Polska, choć rzeczywiście  w dużych miastach ten problem występuje w nieco większej skali. Polskie społeczeństwo ma bardzo niską świadomość problemu zanieczyszczenia powietrza, którym oddycha – aż 80 procent Polaków nie jest w stanie wymienić ani jednej substancji, która w znaczący sposób zanieczyszcza powietrze.  Co więcej, wiele osób twierdzi, że powietrze wokół nich jest dobrej jakości, więc nie ma potrzeby nic
z tym robić. Nie zdają sobie również sprawy z przyczyn powstawania smogu ani czasu, kiedy jest go najwięcej, czyli w okresie grzewczym.

Niezwykle ważne jest, aby mieszkańcy zarówno miast, jak i wsi, zdawali sobie sprawę z zagrożenia, ale również by byli ostrzegani o wysokich stężeniach szkodliwych substancji. Mając taką informację, będą mogli, choć w części, ograniczyć negatywny wpływ zanieczyszczenia powietrza na swoje zdrowie, zmniejszając ilość czasu spędzonego na zewnątrz, nie wietrząc mieszkania, stosując oczyszczacze powietrza czy maski przeciwpyłowe. Niestety wachlarz chorób, do jakich przyczynia się zanieczyszczenie powietrza, jest wyjątkowo szeroki – dotyczy bowiem układu oddechowego (powodując raka płuc czy astmę), układu krwionośnego (jest odpowiedzialne za zawał serca), układu nerwowego (przyczyniając się do stanów depresyjnych czy udaru mózgu), a także układu rozrodczego (będąc sprawcą przedwczesnego porodu czy bezpłodności). To tylko niewielka część problemów, jakich może przysporzyć ludziom oddychanie złej jakości powietrzem.

Niestety poziom wiedzy o aktualnej jakości powietrza w regionach o najwyższym zanieczyszczeniu, jest wysoce niezadowalający. A przecież jest bardzo wiele możliwości dotarcia do tych informacji, choćby za pośrednictwem stron internetowych, radia, telewizji, prasy czy tablic informacyjnych. Wydaje się zatem, że niezbędne w poszerzaniu świadomości mieszkańców Polski będzie przeprowadzenie szeroko zakrojonych kampanii społecznych.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

źródło: depot.ceon.pl