Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów w Europie – to tutaj odnotowuje się, że aż 37 miast spośród 50 najmniej czystych w Unii Europejskiej. W niektórych częściach kraju, np. na Śląsku czy w Małopolsce stan powietrza jest bardzo zły – miejscami normy są przekroczone o ponad 900 procent. Pozostałe miejscowości również nie mogą się pochwalić czystym powietrzem, tam poziom zanieczyszczenia też wielokrotnie przekracza normy.
Według raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) 47 tysięcy Polaków co roku przedwcześnie umiera z powodu „trującego” powietrza. Smog w naszym kraju występuje często, a miesiącami, w których zjawisko to pojawia się niemal zawsze jest zima, kiedy to jesteśmy zmuszeni ogrzewać swoje mieszkania i domy. Okazuje się, że głównym źródłem emisji pyłów zawieszonych jest tzw. niska emisja, czyli procesy spalania poza przemysłem.
W celu zniwelowania problemu, jakim jest smog, rząd stworzył program o nazwie „Czyste Powietrze”. Program ma na celu zmniejszenie emisji niebezpiecznych substancji, które powstają na skutek używania w domach przestarzałych źródeł ciepła oraz niskiej jakości paliwa.
Dzięki temu programowi możliwa jest wymiana starych pieców na nowe, ale również wymiana okien czy ocieplenie domów, poprzez otrzymanie dużego dofinansowania ze strony państwa. Wymiana okien i jest też ważnym elementem termomodernizacji, ponieważ dom bez odpowiedniej izolacji nie zatrzyma ciepła, które może szybko przenikać na zewnątrz, co prowadzi do dużych strat i marnowania energii. Na ten cel również można uzyskać znaczącą ulgę, którą można odliczyć od dochodu kwotę nawet 53 tysięcy złotych. Przy ubieganiu się o takie dofinansowanie należy pamiętać o tym, że z ulgi nie można korzystać w przypadku budynku będącego w budowie.
Wszelkie informacje na ten temat można uzyskać na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Można tam znaleźć szczegółowe informacje dotyczące całego programu oraz dowiedzieć się, gdzie składać wnioski o dofinansowanie wymiany przestarzałych pieców oraz jak otrzymać dofinansowanie termomodernizacji domów jednorodzinnych. Przeczytamy, jakie są warunki programu, kto jest upoważniony do pobrania świadczeń i jakie są terminy. Od 15 maja tego roku powstał nowy regulamin programu, dotyczący naboru wniosków. Zmieniony został także wzór formularza, który należy wypełnić, starając się o dofinansowanie.
Do wymiany przekonują organizatorzy akcji: „Dla wielu osób palenie w piecu na węgiel i inne tzw. paliwa stałe to jedyny sposób na to, by zimą się ogrzać. Wymiana instalacji grzewczej i docieplenie domów, w których mieszkają są zbyt kosztowne, by można było udźwignąć ten koszt samemu. Tu z pomocą przychodzi program “Czyste Powietrze”. Jego celem jest kompleksowa pomoc w wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe na podłączenie do ciepła sieciowego lub w przypadku braku takiej możliwości na zakup nowoczesnych, niskoemisyjnych urządzeń grzewczych oraz w termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Termomodernizacja spowoduje, że zapotrzebowanie na ciepło w domu maleje, więc niezależnie od tego, jaki w sposób ogrzewamy, mniej na to wydajemy”.
Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW
Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.
źródło: nfosigw.gov.pl