W dobie dużych problemów ze smogiem i zanieczyszczeniem środowiska rower jest wspaniałą alternatywą dla samochodów wytwarzających ogromną ilość spalin i hałasu w mieście. Jadąc rowerem, wykorzystujemy siłę własnych mięśni do napędzania jednośladu. Nie emituje on żadnych spalin ani innych szkodliwych substancji, które mogłyby przedostawać się do atmosfery bądź gleby i zyskuje tym przewagę nad innymi środkami transportu drogowego. Co więcej, rower nie potrzebuje paliwa, którego zarówno wydobycie, jak i użytkowanie ma negatywny wpływ na naszą planetę. Kolejnym aspektem będzie produkcja roweru. Kolejnym aspektem jest produkcja jednośladów, która w porównaniu z wytwarzaniem samochodów wymaga znacznie mniejszej ilości zasobów naturalnych, które i tak są już mocno ograniczone. Bezspornie jazda na rowerze sprzyja zdrowiu – regularne przejażdżki wpływają bardzo korzystnie poprawę naszej kondycji.
Jak się okazuje, Wrocław jest najbardziej przyjaznym rowerzystom miastem w Polsce! Tak wynika z raportu przygotowanego przez magazyn Rowertour. W zestawieniu brane były pod uwagę m.in. długość sieci tras rowerowych, liczba rowerów miejskich czy liczba miejsc parkingowych dla rowerzystów, ale także sposób konsultowania rozwiązań rowerowych z mieszkańcami.
Wrocław posiada sieć ponad 214 km dróg rowerowych, z czego 16 km biegnie przez parki i 15 km przez wały przeciwpowodziowe. A to jeszcze nie koniec, bo każdego roku powstają kolejne ścieżki dla cyklistów. W planach miasta przewidywane jest połączenie wszystkich ważnych celów podróży spójną siecią. Popularne trasy, które biegną przez Wrocław to:
• Trasa prowadząca wałami nad rzeką Odrą, licząca 9,4 km. Trasa dość prosta i niedługa. Bardzo lubiana przez wrocławian, dość tłumnie uczęszczana.
• Trasa wokół terenów wodonośnych ma 13,4 km – prowadzi głównie wałami; jest prosta, płaska i wygodna.
• Trasa na Tor Wyścigów Konnych na Partynicach – 19,4 km.
• Wycieczka po Starym Mieście – odległość to około 6,7 km. Można zobaczyć uroki ścisłego centrum – zarówno budynki, jak i parki.
• Wrocławska pętla – ta opcja to już 27 km prowadzące przez geometryczny środek Wrocławia.
• Trasa obiektów militarnych Wrocławia – to już cała wyprawa, z pewnością dla bardziej wprawionych rowerzystów – mamy aż 63 km do pokonania.
• Trasa ze wschodu na zachód Wrocławia – 40 km. Ta trasa łączy w sobie zieleń wzdłuż rzeki z miejskim zgiełkiem. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Można także okrążyć Wrocław na rowerze – potrzebujemy na to od 2 do 4 godzin. Możliwości jest wiele, a wszystkie trasy wraz z mapkami opisane są szczegółowo na stronie www.typowro.pl.
Aktualnie najważniejszym zadaniem dotyczącym infrastruktury rowerowej we Wrocławiu jest połączenie jej w całość, choć w dalszym ciągu tworzone są nowe tras, zwłaszcza wzdłuż ul. Swobodnej do ul. Ślężnej oraz inwestycje w okolicach dzielnicy Nadodrze. Dobrą wiadomością dla cyklistów jest także rozbudowa systemu parkingowego, ze stojakami dla ekologicznych jednośladów w pobliżu szkół, przedszkoli czy parków.
Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW
Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.
źródło: typowro.pl