Jakość powietrza polskich miast – Katowice

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia Katowice zostały sklasyfikowane jako 19. najbardziej zanieczyszczone miasto Unii Europejskiej. Badanie jakości powietrza prowadzi się w stacjach pomiarowych, umieszczonych w różnych rejonach miasta, w których sprawdza się ilość pyłu zawieszonego. Co ciekawe, przepisy prawa dopuszczają, by na 365 dni w roku przez 35 dni mogły występować szczególnie niekorzystne warunki. Zaliczmy do nich bardzo niskie temperatury, zamglenia czy brak wiatru rozwiewającego zanieczyszczenia, które powodują przekroczenia dopuszczalnej normy 50 µg/m3 na dobę dla pyłu zawieszonego PM10.

Liczba dni w Katowicach z przekroczoną dobową dopuszczalną wartością dla pyłu PM10 wynosiła od 53 do 144 dni. Około 90 procent przekroczeń wystąpiło w okresie sezonu grzewczego, czyli w okresie od października do kwietnia. Główną przyczyną złej jakości powietrza jest emisja pochodząca z indywidualnego ogrzewania budynków. Na kiepską jakość powietrza w naszym otoczeniu wpływa także emisja przemysłowa oraz transport. Zanieczyszczenie powietrza powoduje także emisja „niezorganizowana”, czyli wywiewanie pyłu przez wiatr z dróg, pól i składowisk. Jest to związane głównie ze spalaniem paliw kiepskiej jakości, w bardzo wielu przypadkach w starych piecach, o złych parametrach energetycznych, czyli powodujących niecałkowite spalanie i powstawanie dużej ilości spalin emitowanych z kominów.

W ramach walki ze smogiem planowane jest wdrożenie trzech nowych działań. Po pierwsze, stworzenie bazy największych trucicieli i aktywne zachęcanie ich do wymiany kotłów. Po drugie, inwentaryzacja źródeł ciepła w całym mieście oraz cykle spotkań w dzielnicach. Po trzecie, wprowadzenie zmian do katowickiej uchwały antysmogowej, by jeszcze lepiej odpowiadała na zapotrzebowanie mieszkańców. Katowice jako jedno z pierwszych miast wprowadziły też zmiany w polityce wsparcia osób gorzej sytuowanych w związku ze wzrostem kosztów ogrzewania. Ponadto wypłacane są zasiłki energetyczne oraz zasiłki na dofinansowanie wkładu własnego przeznaczonego na zmianę systemu grzewczego z węglowego tradycyjnego na proekologiczne.

Katowice leżą na trasie głównych drogowych szlaków krajowych i międzynarodowych, dlatego transport ma w tym przypadku duży wpływ na powstawanie znacznego zanieczyszczenia powietrza. To miasto stanowi także jeden z głównych ośrodków Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i jest jednocześnie miejscem o największej w skali kraju gęstości zaludnienia. Te warunki mają duży związek ze złą jakością powietrza, m.in. ze względu na gęstą zabudowę mieszkaniową z dużym udziałem domków indywidualnych emitujących zanieczyszczenia do atmosfery.

Ukształtowanie terenu ma również duże znaczenie dla jakości powietrza, ponieważ zanieczyszczenia gromadzą się w większych ilościach w obniżeniach terenu, szczególnie w obrębie dolin rzecznych czy górskich. Na terenie miasta znajduje się spora ilość zieleni: rezerwaty przyrody, parki, zieleńce i skwery. Łącznie katowickie tereny zieleni zajmują 13% powierzchni miasta, z czego tylko 2 procent to parki.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

źródło: katowice.energiaisrodowisko.pl/