Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej przy wsparciu KGHM Polska Miedź S.A.

Przełomowa bitwa w dziejach świata na wystawie i muralu na budynku w centrum Warszawy. KGHM Polska Miedź S.A. wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapraszają Polaków do wspólnego świętowania 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

 Warto podkreślić, że zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej 1920 roku, jednej z najważniejszych bitew decydujących o losach świata, nie było dziełem przypadku. Stanowiło efekt mobilizacji  i solidarności, przywództwa i współdziałania, odwagi i strategii. To wartości bliskie KGHM. Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej powinno być nie tyle pamiątką, co drogowskazem dla obecnego, szczególnie młodego pokolenia Polaków. Ta rocznica to prawdziwy powód do dumy dla Polaków, dlatego celem działań KGHM jest godne uczczenie pamięci o Bitwie Warszawskiej – mówił Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Odsłonięty podczas konferencji prasowej mural na budynku przy rondzie ONZ w Warszawie nawiązuje do wystawy „1920 Wojna Światów”, która jest jednym z projektów realizowanych przez KGHM Polska Miedź S.A. Ekspozycja ma na celu uczczenie 100-lecia zwycięstwa Polaków nad Sowietami w decydującej o losach wojny Bitwie Warszawskiej.

– Udało nam się stworzyć więzi, które pozwoliły – mimo tego, że Polacy to była mozaika różnych narodowości i różnych religii – mieć jeden wspólny cel: przetrwanie państwa i przetrwanie naszego narodu, jako wspólnoty politycznej. Udało nam się to dzięki kapitałowi społecznemu – powiedział podczas konferencji prasowej Paweł Lewandowski, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prace graficzne utrzymane są w stylistyce komiksowej i prezentują najważniejsze wątki i postaci związane z tym historycznym wydarzeniem. Oryginalny jest format wystawy, która nie będzie eksponowana tradycyjnie, lecz w formie gazet kolportowanych do zainteresowanych instytucji.

– Wystawa ma charakter ogólnodostępny i zachęcamy wszystkich do organizacji ekspozycji w swoim mieście, domu kultury czy w siedzibach rad osiedli. Chętnie udostępnimy plakaty i pomożemy w przygotowaniu wystawy. Wszystkie szczegóły znajdują się na specjalnej stronie internetowej www.victoria-1920.com – dodał Daniel Lichota, koordynator projektów KGHM związanych z obchodami rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Również w sierpniu planowany jest koncert „Victoria 1920” organizowany przez KGHM na Zamku Królewskim w Warszawie. Na potrzeby koncertu Aleksander Dębicz, światowej klasy pianista, skomponował utwór uświetniający polskie zwycięstwo z 1920 roku. Koncert i premiera utworu odbędzie się 16 sierpnia 2020 roku na Zamku Królewskim w Warszawie.

KGHM Polska Miedź S.A. został patronem i współorganizatorem wielu wydarzeń związanych z rocznicą Bitwy Warszawskiej. Miedziowa spółka zaangażowała się w wydanie antologii opowiadań o Bitwie Warszawskiej, oraz albumu poświęconego wojnie polsko-bolszewickiej, a także produkcję filmu dokumentalnego dotyczącego udziału żołnierzy węgierskich w bitwie.

Odbył się już m.in. Hackathon 1920jam.pl, który spółka zorganizowała we współpracy z Krakowskim Parkiem Technologicznym oraz serwisem GamePlanet. Programiści, designerzy gier i graficy stworzyli profesjonalne produkcje multimedialne, których tematyka była związana z Bitwą Warszawską. Efekty prac można zobaczyć na stronie internetowej www.1920jam.pl.