Kosmetyki najlepsze do nawilżania skóry! Jakie wybrać?

Nawilżanie skóry jest podstawą pielęgnacji każdego – niezależnie od typu skóry, wieku i warunków środowiskowych. Niestety na kwestię nawadniania zwraca się największą uwagę szczególnie latem. Tymczasem o zapewnienie skórze odpowiedniej ilości wody trzeba dać przez okrągły rok. Co najlepiej nawilża skórę? Jakie są objawy niewystarczającego nawodnienia?

Odwodniona cera – czego mogą się spodziewać?

Skóra przesuszona, matowa i szara… To tylko wierzchołek góry lodowej związanej z niedostatecznym nawilżaniem swojej cery. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że nawet niedoskonałości i zaskórniki, które często towarzyszą cerze tłustej – również często są efektem przesuszenia. Złotą radą każdego dermatologa jest w pierwszej kolejności dopasowanie właściwych zabiegów i kosmetyków nawilżających ponieważ dopiero po doprowadzeniu skóry do właściwej formy można realnie oceniać jakie ma potrzeby i problemy. Zdarza się, że czasami zwrócenie większej uwagi na kremy i produkty, których się używa do pielęgnacji – rozwiązuje większość problemów z cerą.

Co wysusza skórę?

Na utratę wilgoci ma wpływ wiele czynników. Część z nich jest od nas niezależna (np. warunki atmosferyczne, starzenie się), a pozostałych można uniknąć. Z utratą wody powiązane jest bowiem np. stosowanie agresywnych produktów do mycia skóry (np. na bazie mydeł, z SLS itp.) i stosowanie kosmetyków niedopasowanych do realnych potrzeb skóry.  Skóra niedostatecznie nawilżona może się przesuszać, swędzieć i zwykle pozbawiona jest blasku. To wszystko doskonałe warunki do jej przedwczesnego starzenia się – rzeczy, którą każdy stara się jak najdłużej odwlekać w czasie. Na szczęście dzięki zmianie swojej rutyny pielęgnacyjnej i kilku dobrym kosmetykom – można nie tylko zatrzymać ten proces, ale również poprawić wygląd i kondycję skóry w realnie krótkim czasie.

Jak nawilżać skórę?

Kosmetyki nawilżające zazwyczaj wpływają tylko na górną, zewnętrzną warstwę skóry. Jednak użycie profesjonalnych produktów do pielęgnacji może sprawić, że dobroczynne składniki dotrą jeszcze głębiej i dodatkowo „zamkną” nawilżenie, czyli stworzą skuteczną powłokę zewnętrzną, która zapobiegnie ucieczce wody z komórek skóry.  Najlepsze kremy nawilżające w składzie będą miały humektanty, czyli substancje, które „przyciągają” wilgoć. Do tego grona zalicza się ceramidy, glicerynę, lecytynę i kwas hialuronowy. Szczególnie ten ostatni jest bardzo cenionym i pożądanym składnikiem produktów do pielęgnacji. Osoby, których skóra potrzebuje naprawdę dużej dawki nawilżenia mogą postawić np. na produkt marki Dermika – krem z kwasem hialuronowym, lub polski ceniony krem Dermedic hydrain3 hialuro, który łączy działanie humektantu z hydrolatem (w tym wypadku wodą termalną).

Nawilżające maseczki – ratunek dla suchej, szarej skóry
Maseczki nawilżające nierzadko zawierają wyżej opisane humektanty, ale również środki okluzyjne i emolienty – wszystkie razem pomagają zamknąć cząsteczki wody w skórze, dzięki czemu cera staje się bardziej napięta, odprężona i widocznie młodsza. Dzięki maseczkom nawilżającym, takim jak np. koreański hit: maska Holika Holika Water Melon cera może jeszcze szybciej odzyskać młodzieńczy blask. Składniki maseczki działają również detoksykującego, wygładzająco i redukują drobne zmarszczki, które powstają na skutek niedostatecznego nawilżenia. Maseczki nawilżające warto robić przynajmniej dwa razy w tygodniu – to zapewni najlepszy efekt.

Nawilżanie skóry jest po prostu niezbędne do zachowania jej właściwego wyglądu i zdrowia. Chociaż powinno się o tym pamiętać przez cały rok – latem, nawet najbardziej zadbana skóra potrzebuje dodatkowej dawki nawilżenia – szczególnie gdy jest narażania na wysokie temperatury, suche powietrze i ostre słońce. Warto zatem wzbogacić swoją rutynę pielęgnacyjną o profesjonalne, bogate w wartościowe składniki nawilżające (np. kwas hialuronowy, glicerynę, emolienty itp.), które są ratunkiem dla skóry zmęczonej wakacyjnym słońcem. Dobrze jest również pamiętać o regularności stosowania nawadniającej pielęgnacji. Chociaż poprawę nawilżenia można zauważyć już po pierwszym użyciu – dla utrwalenia efektów konieczne jest stosowanie kosmetyków przez dłuższy czas. Nie zapominamy przy tym o piciu, czyli odpowiednim nawadnianiu organizmu od wewnątrz!