Księgowość IT – jak wygląda i dla kogo jest przeznaczona?

Księgowość dla IT – wygodna księgowość online

Księgowość IT powinna być szybka i wygodna. Dlatego jeżeli firma informatyczna nie posiada własnego działu kadr i płac, może skorzystać z rachunkowości internetowej. Już przy kilku pracownikach i kilkunastu fakturach dowożenie dokumentów do biura staje się uciążliwe. Przy księgowości online masz dostęp do elektronicznego repozytorium 24 godziny na dobę, wszystkie dokumenty umieszczasz na dedykowanej platformie, a obsługa kadrowo-płacowa odbywa się przez internet. Dzięki temu nie musisz tworzyć osobnego stanowiska pracy oraz oszczędzasz czas i pieniądze.

Księgowość IT przy jednoosobowej działalności gospodarczej

Coraz więcej programistów, web-deweloperów, grafików, testerów, projektantów UX i innych osób zakłada własną działalność gospodarczą i świadczy usługi firmom na zasadzie B2B.

Założenie firmy trwa tak naprawdę kilka godzin, a może przynieść więcej korzyści niż umowa o pracę. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej najczęstszym wyborem jest uproszczona księgowość, czyli podatkowa księga przychodów i rozchodów lub ewidencja przychodów opodatkowanych ryczałtem (w przypadku niektórych podmiotów). Aby z niej skorzystać, przychody w roku obrotowym nie mogą przekroczyć równowartości w złotych kwoty 2 milionów euro. Jeżeli przychód będzie wyższy, należy zmienić formę księgowości na księgowość pełną.

Księgowość dla IT – ulga IP-Box

W branży IT istnieje szereg zwolnień i ulg podatkowych, o których warto wiedzieć. Najpopularniejszą, a zarazem najbardziej problematyczną w rozliczeniu jest ulga IP-Box. Została ustanowiona, aby zachęcić przedsiębiorców do tworzenia innowacyjnych rozwiązań w różnych dziedzinach oraz wspierać działalność badawczo-rozwojową w firmach. Podatnicy wykonujący taki rodzaj pracy mogą skorzystać z preferencyjnego opodatkowania w ramach kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w wysokości 5% podatku PIT lub CIT. Nie zawsze jednak programista, tester, projektant UX czy deweloper prowadzą działalność badawczo-rozwojową, dlatego rozliczenie tej ulgi może przysporzyć problemów.

Jak rozliczyć ulgę IP-Box?

Prace utrzymaniowe w kodzie, korzystanie z gotowych rozwiązań, bibliotek, testowanie gotowych rozwiązań najczęściej nie kwalifikują się do działalności badawczo-rozwojowej, dlatego w wielu przypadkach cały dochód pracownika nie może być objęty 5% podatkiem. Aby poprawnie rozliczać ulgę IP-Box, należy prowadzić odpowiednią ewidencję IP, przychodów oraz kosztów związanych z prawem własności intelektualnej. Dla każdego IP osobno trzeba ustalić dochód oraz poniesione z jego tytułu koszty. Księgowość internetowa wraz z dedykowanym do niej opiekunem to doskonałe narzędzie, które ułatwi Ci rozliczenie ulgi IP-Box zgodnie z prawem.

PODZIEL SIĘ