Naturalny środek na zwiększanie potencji? Żeń-szeń – właściwości i zastosowanie

artykuł sponsorowany

Właściwości żeń-szenia były znane już kilka tysięcy lat temu. Stosowano go głównie w medycynie Dalekiego Wschodu, gdzie tworzono wyciągi i napary ze sproszkowanego korzenia rośliny. Obecnie żeń-szeń jest składnikiem wielu preparatów o działaniu prozdrowotnym.

Wartości odżywcze żeń-szenia

Żeń-szeń zawiera ponad 200 substancji, które występują wyłącznie w tej roślinie. Najważniejszą z nich są ginsenozydy. Ich działanie polega na zwiększaniu zdolności hemoglobiny do  transportowania cząsteczek tlenu, dzięki czemu cały organizm jest lepiej dotleniony, co przekłada się na zwiększenie jego wydolności. Ponadto korzeń rośliny zawiera liczne witaminy, składniki mineralne oraz substancje o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym. Żeń-szeń zawiera również cukry: glukozę, arabinozę i ramnozę, a także tłuszcze i białka. Ze względu na pełnowartościowy skład i wszechstronny wpływ na organizm, już w starożytnej Grecji korzeń żeń-szenia określano mianem „panax”, czyli wszechleku.

Wpływ żeń-szenia na organizm człowieka

Żeń-szeń wpływa na funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego, stymulując do pracy receptory GAPA w mózgu, uspokajając i relaksując. Dzięki zwiększeniu stężenia acetylocholiny w tkance mózgowej, neurony lepiej przewodzą impulsy, a koncentracja i zdolność zapamiętywania poprawiają się. Ponadto ginsenozydy chronią przed niszczeniem neuronów przez wolne rodniki.

Przyjmowanie preparatów z żeń-szeniem zmniejsza ryzyko osteoporozy, co ma największe znaczenie dla kobiet po menopauzie. Dzięki wspomnianym już ginsenozydom, zwiększa się ilość estrogenów w kościach. Estrogeny obniżają ryzyko złamań kości, ograniczając osłabienie budujących je tkanek. W okresie po menopauzie żeń-szeń wpływa również na poprawę pracy układu krążenia.

Żeń-szeń obniża stężenie cholesterolu LDL we krwi i podnosi stężenie cholesterolu HDL, zmniejszając ryzyko zachorowania na miażdżycę. Dodatkowo roślina obniża ciśnienie krwi i zapobiega pojawianiu się arytmii. Dzięki niej poprawia się ukrwienie wszystkich tkanek organizmu. Ponadto przyjmowanie preparatów z żeń-szeniem ma korzystny wpływ na pozom glukozy we krwi. Roślina zapobiega cukrzycy, chroni trzustkę oraz reguluje wydzielanie insuliny po posiłku.

Korzeń żeń-szenia stymuluje układ odpornościowy do działania, wpływając na komórki, które zwalczają drobnoustroje przenikające do organizmu. Dzięki tej właściwości, roślina pomaga zwalczyć infekcję oraz skraca okres powrotu do zdrowia. Ponadto żeń-szeń hamuje namnażanie komórek nowotworowych, co utrudnia wzrost guza i tworzenie się przerzutów na inne organy. Szczególnie korzystne działanie żeń-szenia w profilaktyce i leczeniu nowotworów udowodniono w przypadku raka jelita grubego.

Udowodnione jest działanie żeń-szenia na wątrobę. Roślina chroni i regeneruje organ, chroniąc go przed wolnymi rodnikami. Korzeń żeń-szenia ułatwia usuwanie szkodliwych związków z komórek wątroby oraz zmniejsza problemy trawienne.

Dla panów duże znacznie ma wpływ żeń-szenia na potencję. Wiele substancji w nim zawartych zwiększa satysfakcję ze współżycia seksualnego, a także ułatwia osiągnięcie i utrzymanie erekcji. Dzięki ginsenozydom stymulowane jest uwalniania azotu we krwi, co przekłada się na zwiększenie napływu krwi do ciał jamistych w penisie. Co więcej, wzwód jest dłuższy, a odczucia podczas penetracji znacznie intensywniejsze. Żeń-szeń wpływa na męską potencję długofalowo, dzięki czemu skutki jego przyjmowania utrzymują się przez wiele miesięcy. Roślinę poleca się przyjmować mężczyznom, którzy chcą spłodzić potomstwo, gdyż substancje w niej zawarte poprawiają jakość nasienia i podnoszą poziom testosteronu. Efekty stosowania kuracji na potencję pojawiają się po około 3 tygodniach stosowania preparatu.

Żeń-szeń – w jakiej postaci można go stosować?

Żeń-szeń dostępny jest w kilku postaciach. Można kupić go w formie proszku lub suszonego korzenia. Proszek lub susz wykorzystuje się do sporządzania naparów i nalewek, które przyjmuje się raz lub dwa razy w roku przez maksimum 2 miesiące. Ze względu na trudności z ustaleniem odpowiedniej dawki naparu lub nalewki, częściej zaleca się przyjmowanie żeń-szenia w postaci suplementów diety. Do wyboru ma się między innymi Eron Plus, czyli środek, który naturalnie zwiększa potencję i pomaga utrzymać erekcję. Permen King stymuluje potencję, a także pozytywnie wpływa na doznania seksualne. Penilarge jest środkiem, który dodatkowo zwiększa rozmiary penisa w czasie erekcji. Podobne działanie wykazuje Vigrax.

Przeciwwskazania i skutki uboczne do stosowania żeń-szenia

Zanim sięgnie się po suplementy z żeń-szeniem powinno się poznać listę przeciwskazań do jego stosowania. Zabronione jest ich przyjmowanie w przypadku występowania nadciśnienia i chorób serca, hemofilii, zaburzeń krzepnięcia, hipoglikemii, a także w czasie ciąży i karmienia piersią. Preparaty z żeń-szeniem powinno się odstawić, jeżeli ma się stan podgorączkowy lub cierpi się na bezsenność. Dodatkowo roślina wchodzi w niebezpieczną interakcję z warfaryną, którą stosuje się na zakrzepicę żył i zatorowość płucną.

Wśród skutków ubocznych stosowania żeń-szenia wymienia się:

– bezsenność i nadmierne pobudzenie,

– kołatanie serca, szumy w uszach,

– biegunkę i wymioty,

– krwawienia z dróg rodnych u kobiet po menopauzie.

W przypadku pojawienia się któregokolwiek ze skutków ubocznych stosowania żeń-szenia powinno się ograniczyć jego przyjmowanie lub całkowicie z niego zrezygnować i zasięgnąć porady lekarskiej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat suplementów diety i ich poszczególnych składników, polecamy odwiedzić portal: BioTrendy.pl