Chleb w diecie, który najlepszy?

Produkty zbożowe charakteryzują się tym, że ich głównym składnikiem są zboża, do których na przykład zaliczamy pszenicę, owies, jęczmień, grykę, żyto oraz wiele innych. Pełnoziarniste produkty zbożowe są bardzo istotne w diecie każdego człowieka, ze względu na dostarczane do organizmu wartości odżywcze, między innymi, takie jak błonnik, składniki mineralne, witaminy z grupy B czy węglowodany złożone. Do kategorii produktów zbożowych zaliczają się: mąki, kasze, ryż, płatki, otręby, makarony oraz pieczywo.

Zapach świeżo pieczonego chleba zawsze kojarzy się z domem rodzinnym. Ponadto, w naszym kraju, w którym dominują katolickie korzenie, dla wielu ludzi chleb jest symbolem świętości. Bowiem, chleba się nie wyrzuca do kosza, czyni się nad nim znak krzyża, dzieli się nim, a nawet podczas zaślubin chlebem i solą wita się gości i nowożeńców.

Lista rodzajów chleba jest długa, zalicza się do niej chleb na zakwasie, lub z dodatkiem drożdży, pszenny, razowy, orkiszowy, pełnoziarnisty z dodatkiem ziół, przypraw, ziaren, czy suszonych owoców.

Podstawowymi metodami wypiekania chleba jest chleb na zakwasie lub z dodatkiem drożdży. Zakwas jest mieszanką mąki z wodą, która została poddana fermentacji, czyniąc pieczywo lepiej zbite i dłużej nadające się do spożycia. Natomiast, pieczywo na bazie drożdży bogate jest w witaminy z grupy B, a także składniki mineralne, takie jak fosfor, potas, żelazo czy cynk.

Pieczywo razowe wypiekane jest z mąki pszennej, żytniej lub mieszanej. Mąka razowa mielona jest jednokrotnie, natomiast mąkę białą oczyszcza się. W związku z tym, mąka razowa zawiera otręby i jest ciemniejsza w stosunku do białej mąki. Dzięki temu staje się ona delikatna, traci jednak część właściwości odżywczych. Zatem, można rozróżnić pieczywo białe oraz ciemne. Pieczywo białe powstaje z białej mąki pszennej, jest ono niezwykle smaczne, miękkie oraz puszyste, jednak zawiera znacznie mniej wartości odżywczych. Dlatego, decydując się na zakup produktów wysokoprzetworzonych, np. chleba jasnego, wybieramy o wiele uboższe źródło składników odżywczych, niż gdybyśmy wybrali pieczywo pełnoziarniste. Niezwykle ważnym elementem, na który powinno się zwrócić uwagę, przy wyborze pieczywa, jest oczywiście jego zawartość oraz źródło pochodzenia. Oczywiście, najlepiej by było piec chleb w domu, bo wtedy mamy pewność, z jakich składników jest wyprodukowany, jednak proces ten może być dość kłopotliwy, dlatego nie każdy może sobie na to pozwolić.

W związku z tym, przy zakupie, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych faktów, by mieć pewność, że jego jakość jest wysoka. Wiele sklepów oferuje ciepłe, chrupiące pieczywo, prosto z pieca. Wchodząc do takiego sklepu, od progu czuć jego zapach, niewątpliwie zachęcający do zakupów. Niestety, nie powinniśmy dać się temu zwieść. W większości przypadków taki “chleb z pieca” to specjalna, mrożona masa, która najpierw przez nawet pół roku może być przechowywana w magazynie, a dopiero potem trafia do pieczenia. Nie warto spożywać takiego chleba, ponieważ do niego dodaje się liczne ulepszacze czy konserwanty.

Chleb w diecie człowieka jest niezwykle ważnym elementem, stanowiąc jednocześnie podstawę piramidy żywieniowej. Produkty zbożowe gwarantują prawidłowy rozwój naszego organizmu. Dzięki nim możemy czerpać składniki, które dostarczają energię, takie jak węglowodany, białka, witaminy, głównie z grupy B oraz składniki mineralne i błonnik. Energii dostarcza nam głównie skrobia. Do składników mineralnych zaliczają się wapń, żelazo, magnez, oraz cynk. Okazuje się, że podstawowym źródłem kalorii powinny być właśnie produkty zbożowe, w tym przede wszystkim chleb. Co więcej, badacze donoszą, że niskie lub zerowe uwzględnianie w diecie wyrobów piekarniczych może się przyczynić do powstawania wielu chorób cywilizacyjnych. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że dieta bogata w błonnik pokarmowy skutecznie obniża ryzyko zachorowania na choroby krążenia, cukrzycę, raka jelita grubego, dlatego szczególnie poleca się spożywanie codziennie pieczywa razowego.

Dzieje się tak, ponieważ wspomniany wcześniej błonnik, stanowiący jeden ze składników chleba, w części nie rozpuszcza się w wodzie, przez co pobudza pracę jelit, zapobiegając zaparciom, a także czynnościowym chorobom przewodu pokarmowego. Nie bez znaczenia dla organizmu jest również część błonnika rozpuszczalnego w wodzie. Dzięki niemu, zmniejsza się stężenie cholesterolu całkowitego w osoczu krwi i zwiększa stosunek cholesterolu „dobrego” (HDL) do cholesterolu „złego” (LDL).

Źródło: .putka.pl/

PODZIEL SIĘ