Pisanka to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Wielkanocy

Pisanka to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Wielkanocy. By ją stworzyć wykorzystuje się specjalne techniki. Ma różne wzory i kolory.

W Polsce malowanie pisanek jest po prostu tradycją. To dzięki nim wprowadzamy do naszych domów wielkanocną atmosferę świąt. W zeszłym roku Muzeum Wsi Lubelskiej zorganizowało warsztaty z malowania pisanek. Nie inaczej było i w tym roku. Zajęcia odbyły się jednak w formie internetowej.

Skorzystała z nich m.in. pani Paulina z córką.

– Włączyłyśmy filmik instruktażowy na YouTube, gdzie pani ze skansenu profesjonalnie nam pokazywała, jak krok po kroku robić – powiedziała pani Paulina.

Technik, jest wiele – różnią się one w zależności od regionu Polski

– W okolicach Lipska pisanki wykonuje się techniką batiku szpilkowego, natomiast w okolicach Siemiatycz maluje się pisakiem już inne wzory i to jest wykonywane techniką batiku lejkowego – tłumaczył dr Artur Gaweł, dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Choć malowanie pisanek jest najbardziej popularnym elementem Wielkanocy w Polsce, nie brakuje również innych zwyczajów i tradycji świątecznych. Region Podkarpacia szczególnie związany jest ze zwyczajem tzw. Turków, czyli straży granicznej.

– To są oddziały mężczyzn, które od Wielkiego Piątku do Wielkiej Soboty pełnią straż przy Grobie Pana Jezusa – wyjaśniła Elżbieta Młynarska-Dudek, kierownik Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie.

TV Trwam News