Generał brygady Kazimierz Pułaski – bohater walk o niepodległość Polski i… USA

238 lat temu, 11 października 1779 roku, zginął Kazimierz Pułaski – bohater Polaków i Amerykanów.

Urodzony w 1745 roku Kazimierz Pułaski pochodził z rodziny szlacheckiej pieczętującej się herbem Ślepowron. Odebrał wykształcenie w szkołach katolickich, był paziem na dworze księcia Kurlandii, a w 1764 r. złożył swój podpis na akcie elekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego na króla Rzeczypospolitej.

Wkrótce jednak przeszedł do opozycji antykrólewskiej. W 1768 r. przystąpił do konfederacji barskiej. Mimo młodego wieku (w chwili rozpoczęcia powstania miał tylko 23 lata), prędko stał się jednym z głównych dowódców tego patriotycznego zrywu. Organizował oddziały powstańcze, toczył liczne walki z Rosjanami, m.in. w Okopach Świętej Trójcy, dzielnie bronił Jasnej Góry, dokonywał śmiałych rajdów kawaleryjskich.

W listopadzie 1771 r. zorganizował nieudaną próbę porwania Stanisława Augusta. Gdy konfederacja barska upadła, został skazany na śmierć (obciążono go odpowiedzialnością za domniemaną próbę zabicia króla). Musiał uciekać z kraju, a po tułaczce wreszcie dotarł do Ameryki Północnej.

Tu trwała walka o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Pułaski zaciągnął się do armii pod dowództwem Jerzego Waszyngtona. Polak prędko wsławił się odwagą i uratował życie Waszyngtonowi, za co ostał mianowany generałem brygady kawalerii. Stanął na czele Legionu Pułaskiego i walczył z sukcesami przeciwko Anglikom.

W październiku 1779 r. podczas oblężenia Savannah (w stanie Georgia) Kazimierz Pułaski, prowadząc szarżę kawalerii, odniósł ciężką ranę od kartacza. Rana okazała się śmiertelna – bohaterski Polak zmarł kilka dni potem, nie odzyskawszy już przytomności.

Ciało pogrzebano na jednej z plantacji. Odkryto je dopiero po dwóch wiekach, w latach 90. XX wieku, a w 2005 r. odbył się uroczysty pogrzeb generała. Cztery lata później kongres nadał mu pośmiertnie honorowe obywatelstwo Stanów Zjednoczonych, co jest bardzo rzadkim wyróżnieniem. Pułaski w USA jest bohaterem narodowym – dzień jego śmierci to Dzień Pamięci Generała Pułaskiego, w Nowym Jorku odbywają się parady upamiętniające polskiego żołnierza, a w wielu stanach hrabstwa nazwano jego nazwiskiem.

RS

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ