Ceny w ub.r. wzrosły o 3,4 procent

domena publiczna

Ceny w naszym kraju w ub.r. wzrosły o 3,4 procent – poinformował Eurostat. Jest to najwyższy wskaźnik spośród wszystkich krajów UE. Wpływ na to miały ceny usług. Wzrosły m.in. ceny wywozu śmieci, opłaty bankowe czy usługi pocztowe. Wskaźnik hamowała żywność.

Z danych unijnego urzędu statystycznego wynika też, że w blisko połowie państw Starego Kontynentu odnotowano deflację. Ekonomiści zwracają uwagę, że z wysoką inflacją mieliśmy do czynienia także przed pandemią koronawirusa.

Prof. Zbigniew Krysiak patrzy na to przez pryzmat tempa rozwoju gospodarczego oraz wzrost wynagrodzeń. Natomiast w ub.r. Polska zanotowała dużo niższy spadek niż kraje Zachodu.

– W kontekście inflacji pierwszym czynnikiem jest odniesienie do tempa wzrostu gospodarczego (tam jest dużo gorzej) oraz do wynagrodzeń – one w Polsce rosną w tempie od 5 do 7 procent. To znaczy, że mamy realny przyrost wynagrodzeń w stosunku do inflacji, czyli inflacja nie redukuje nam siły nabywczej czy poziomu dochodów – wskazuje prof. Zbigniew Krysiak

Jak napisał „Dziennik Gazeta Prawna”, w minionej dekadzie poziom cen podniósł się w Polsce o nieco ponad 17 procent.

RIRM/ radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ