Coraz więcej kresowych akcji. Dolnoślązacy chcą ocalić pamięć o przodkach

kresowianie.jpg

Mieszkańcy naszego województwa nie zapominając o swoich korzeniach, dokładają wielu starań, by kultywować pamięć o przodkach i ziemiach, które kiedyś należały do Polski.

W każdym miesiącu na Dolnym Śląsku odbywają się inicjatywy związane z Kresami. 17 lutego np. w Bolesławcu zainicjowana zostanie akcja „Ocalić od zapomnienia – Kresowiacy”. Pomysłodawcą i organizatorem jest Gimnazjum Samorządowe nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir wraz z Muzeum Ceramiki i Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Akcja została objęta patronatem prezydenta Bolesławca Piotra Romana.

Celem inicjatywy jest wydanie publikacji, w której przedstawione zostaną biogramy blisko 70 Kresowiaków. Premiera książki planowana jest na czerwiec, podczas Dni Bolesławca.

Największą kresową inicjatywą, nie tylko na Dolnym Śląsku, ale także w całej Polsce, jest niewątpliwie akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Zainicjowane przez Grażynę Orłowską-Sondej (dziennikarka TVP Wrocław) „pospolite kresowe ruszenie” ma na celu ratowanie polskich nekropolii na Ukrainie i edukację historyczną młodzieży szkolnej. W ubiegłym roku ponad siedmiuset wolontariuszy pojechało pracować na zapomnianych polskich cmentarzach. Wyjazd nie byłby możliwy, gdyby nie zbiórki na ten cel w szkołach, kościołach i podczas wszelkich imprez kresowych. Organizatorzy zapowiedzieli, że w tegorocznej akcji, która przypada na lipiec, udział weźmie ponad tysiąc uczestników, którzy ocalą od zapomnienia blisko 80 cmentarzy na całej Ukrainie.

Patronem honorowym akcji jest kardynał Henryk Gulbinowicz. – Wspaniała akcja, gratuluję pani redaktor i cieszę się, że wpadliście na to, myślę że pod wpływem Ducha Świętego, żeby o prochach naszych przodków pamiętać – mówił duchowny poproszony przez pomysłodawców inicjatywy, o objęcie jej patronatem.

 

Podobne inicjatywy, choć na mniejszą skalę, odbywają się w niemal każdym zakątku województwa. W styczniu tego roku w Sycowie miejsce miała 11. edycja Ogólnopolskiego Koncertu Charytatywnego na rzecz pomocy Rodakom na Ukrainie i Białorusi. W październiku czekają nas Legnickie Dni Kultury Kresowej, a w lipcu Bolesławiecka Pielgrzymka na Kresy. W ciągu roku organizowane są również koncerty kresowe m. in. w Chojnowie, Malczycach i Miękini. Dolnoślązacy mają również możliwość zwiedzenia Muzeum Kresów Wschodnich w Węglińcu oraz działać w wielu organizacjach zrzeszających ludzi urodzonych na ziemiach niegdyś należących do Polski lub zakochanych w tych miejscach.

Według Centrum Badań Opinii Społecznej, aż 47 proc. Dolnoślązaków (czyli blisko 1,5 miliona osób) deklaruje posiadanie przodków urodzonych na Kresach Wschodnich. Organizowane przez nich koncerty i charytatywne akcje pokazują dobitnie, że na samej deklaracji się nie kończy. Choć jeszcze wiele jest do zrobienia, przede wszystkim jeżeli chodzi o wsparcie ze strony rządowej, to z optymizmem można patrzeć w przyszłość. Mogiła pradziada zostanie ocalona od zapomnienia!

Czytaj więcej: Odnaleziono szczątki majora „Hubala”?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj