Dutkiewicz porządzi z Platformą, Schetyna na „zesłanie” do Brukseli

dutkiewic i PO.jpg

Porozumienie Platformy Obywatelskiej z Obywatelskim Dolnym Śląskiem, kierowanym przez Rafała Dutkiewicza, przeobrazi się w koalicję w sejmiku wojewódzkim. W jej skład wejdzie również Polskie Stronnictwo Ludowe i Sojusz Lewicy Demokratycznej, czyli dotychczasowi koalicjanci PO.

Wolę formalnej współpracy wyrazili przedstawiciele tych partii na dzisiejszej konferencji prasowej. Szczegóły koalicji będą jednak znane najwcześniej w poniedziałek, kiedy planowane jest kolejne spotkanie w tej sprawie. Pewne jest jednak to, że do zarządu sejmiku wejdzie przedstawiciel Obywatelskiego Dolnego Śląska.

Przesądzony wydaje się być los Rafała Jurkowlańca, którego odwołanie jest nieformalnym warunkiem porozumienia. – To nie jest zamach, to normalna procedura – mówił Jacek Protasiewicz, przewodniczący PO na Dolnym Śląsku, przyznając, że trwają rozmowy w sprawie odwołania obecnego marszałka. Zdaniem Protasiewicza, układ sił w sejmiku pozwoli bez problemu zmienić marszałka. Szef dolnoląskiej PO nie odpowiedział jednak wprost na pytanie, ilu radnych sejmiku jest związanych z Grzegorzewm Schetyną (czyli prawdopodobnie nie zagłosuje przeciwko Jurkowlańcowi).

O tym, kto zastąpi dotychczasowego marszałka, zdecyduje Platforma Obywatelska. Jacek Protasiewicz rekomenduje na to stanowisko starostę bolesławieckiego Adama Przybylskiego. Kandydatura ta musi jeszcze zostać zaakceptowana przez zarząd regionalny rządzącej partii.

Zbliżenie Dutkiewicza z PO zaowocuje także zmianami na poziomie miasta. Platforma Obywatelska najprawdopodobniej dostanie stanowisko wiceprezydenta Wrocławia. Nie ma w tej sprawie jeszcze oficjalnych ustaleń, ale radna Barbara Zdrojewska podnosiła ten temat na jednym ze spotkań ODŚ z PO. Jacek Protasiewicz zaprzeczył jednoczenie, by planowane były przesunięcia w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020, które miałyby przyczynić się do zwiększenia środków przeznaczonych na Wrocław.

Chcemy wspomóc rozwój Dolnego Śląska – argumentował wejście swojej organizacji do nowej koalicji Rafał Dutkiewicz. Prezydent nie znalazł jednak czasu, by odpowiedzieć na liczne pytania dziennikarzy.

Dużo bardziej rozmowny był Jacek Protasiewicz, który odniósł się również do innych tematów. – Chciałbym, żeby Grzegorz Schetyna wystartował w wyborach do Europarlamentu – powiedział polityk, dodając, że nie przeszkadza mu to, że były wiceprzewodniczący partii startowałby z tego samego okręgu co on.

Dzisiejsze polityczne porozumienie sprawia, że jedyną partią opozycyjną w sejmiku województwa stanie się Prawo i Sprawiedliwość. Najbliższe wybory samorządowe pokażą, kto na takim rozwiązaniu wyjdzie najlepiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ