Kacza dynastia, czyli rzecz o ulubieńcach Ameryki

kacza dynastia.jpg

Czterech brodaczy, w stroju moro, z obfitą czupryną i przepaską nad czołem. Krasnale rodem z „Hobbita”? Wcielenie mody na brody? Oto ulubieńcy Ameryki, rodzina Robertsonów, bohaterowie reality-show, którego pierwszy odcinek możemy zobaczyć już dzisiaj na History. Start o godz. 22.00.

W przeciwieństwie do popularnych, miałkich reality show (np. „Rodzina Kardashianów”), program „Duck Dynasty” o rodzinie Robertsonów pokazuje, że można promować prawdziwe wartości – nawet w formule pop. Co więcej, można być popularnym i popieranym przez miliony, będąc w opozycji do wygodnej poprawności politycznej i fałszywie pojmowanej tolerancji.

Kontrowersje

Mimo, że rodzina nigdy nie kryła swoich konserwatywnych poglądów (np. modlitwa jest obecna przed posiłkiem oraz po każdym odcinku), Europa usłyszała o „Duck Dynasty” stosunkowo niedawno, bo dopiero w połowie grudnia zeszłego roku. To właśnie wtedy nestor rodziny, Phil Robertson, rozpętał burzę stwierdzając, że homoseksualizm jest niemoralny, natomiast akty homoseksualne i zoofilskie to według niego następny krok do powszechnej akceptacji homoseksualizmu. Rodzina Phila, stanęła murem za patriarchą powołującym się na Pismo Święte. Nagonka LGTB oraz tymczasowe usunięcie Robertsona z serialu wywołały lawinę sympatyzujących z nim głosów (m.in. Sarah Palin, Bobby Jindal i Mike Huckabee), paradoksalnie przyczyniając się tym samym do wzrostu popularności programu. Gwiazda show sprowokowała tak ceniony w USA temat wolności wypowiedzi i tolerancji, podkreślając, że krytykuje czyny, nie osoby. Ostatecznie, według sondaży telewizji CNN, Robertson zdobył poparcie 44% Amerykanów dla których homoseksualizm jest moralnie karygodny.

Fascynacja

Program, emitowany od końca marca 2012 roku przez telewizję A&E, cieszył się zainteresowaniem około miliona telewidzów. W listopadzie 2012 roku można już było kupić płyty DVD z pierwszymi 15 odcinkami reality show. Niedawno, bo od połowy stycznia tego roku, Ameryka śledzi już 5. sezon losów rodziny Kaczej Dynastii. Show osiągnął wspaniałe wyniki – jest najpopularniejszym programem oglądanym w telewizji kablowej w historii. Przynosi dochody zarówno z reklam, jak i ze związanych z nim produktów.

Co sprawia, że co tydzień aż około 10 milionów Amerykanów zasiada przed telewizorami? Kim są członkowie rodziny Robertsonów z West Monroe w Luizjanie? Robertsonowie prowadzą od 40 lat rodzinny biznes, zajmując się wyrobem przyrządów dla myśliwych polujących na kaczki. W wolnych chwilach przebywają na bagnach, polując na kaczki i detonują w lesie ładunki wybuchowe. Prowadzą biblijny styl życia, rozpoczynając wspólny posiłek modlitwą i kończąc nią każdy odcinek.

Pełna chata

Patriarchą rodziny jest Phil Robertson, który założył firmę Duck Commander w 1972 roku. To nawrócony chrześcijanin, ewangelizator, przynależący wraz z całą rodziną do Kościoła Chrystusowego. W college’u grał w amerykański football, lecz porzucił sport dla polowania na kaczki. Po ukończeniu studiów pracował jako pedagog, co szybko porzucił, by w całości poświęcić się myślistwu i prowadzeniu firmy. Jest znany ze swoich rodzinnych porad („zanim mężczyzna zwiąże się z jakąkolwiek kobietą, musi zadać sobie pytanie: czy ona potrafi gotować?”; „żeńcie się z 15-, 16-latkami”) oraz niechęci do komputera. Żona Phila, Kay, wyszła za niego za mąż, gdy miała 16 lat. Urodziła czterech synów: Alana, Jase, Willie’go i Jepa. To oddana gospodyni domowa, która cieszy się widząc całą rodzinę w komplecie.

Wszyscy synowie Robertsonów mają długie włosy, obfite brody, i noszą uniformy moro i wojskowe buty. Każdy z nich ma inną pozycję w rodzinnej firmie Duck Commander, spotykają się na polowaniach, wysadzaniu piachu w lesie i okolicznych imprezach plenerowych. Silni, jurni mężczyźni, wyposażeni w karabinowe oręże, ubrani w bojówki moro, są dumni ze swojej tożsamości i bycia „rednecks” (południowoamerykańscy, biedni biali farmerzy). Ich łagodne żony i córki dbają w równym stopniu o domowe ognisko, biznes, co o swoją urodę. Pozostaje pytanie, czy „Duck Dynasty” powtórzy w Europie amerykański sukces. Czy ich styl życia oraz konserwatywne poglądy przyjmą się w na Starym Kontynencie, który może zakpić sobie z nowego oblicza amerykańskiego purytanizmu?

Portal wNas.pl

Duck Dynasty Official Trailer HD

źródła: wikipedia, wNas.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj