Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca.jpg

nstytut Pamięci Narodowej zachęca Polaków do symbolicznego złożenia hołdu żołnierzom II konspiracji przez wspólną budowę wirtualnego pomnika na stronach internetowych IPN. W ramach obchodów w klubie Palladium zagra Maleo Reggae Rockers z wokalistkami z projektu „Panny Wyklęte”. Miłośnicy tradycji podziemia niepodległościowego będą mogli uczestniczyć w Biegu Ludzi Honoru Tropem Wilczym w Warszawie a także pojechać w rajdzie rowerowym Masa Krytyczna Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Oddziały Instytutu Pamięci Narodowej w całej Polsce przygotowują lokalne obchody i działania edukacyjne.

Już 1 marca kolejny raz będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, święto ustanowione przez Sejm RP dla uczczenia pamięci żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego. Tak jak w ubiegłym roku, Instytut Pamięci Narodowej zachęca Polaków do symbolicznego złożenia hołdu żołnierzom II konspiracji przez wspólną budowę wirtualnego pomnika. W ubiegłym roku w budowie postumentu według projektu Sylwii Szafrańskiej wzięło udział prawie 20 tys. internautów. W próbie pobicia tego rekordu będzie można uczestniczyć wchodząc na www.pamiec.pl

Instytut zaprasza też na wielki koncert Dariusza Malejonka i zespołu Maleo Reggae Rockers, z którymi zaśpiewa plejada wybitnych polskich wokalistek. Wśród nich m.in. Kasia Kowalska, siostry Przybysz i Halina Mlynkova. Wszyscy muzycy uczestniczący w projekcie Fundacji Niepodległości „Panny Wyklęte” zagrają dla prawie dwutysięcznej publiczności 1 marca 2014 roku w klubie Palladium. Koncert rozpocznie się o 19:30. Bezpłatne wejściówki na koncert można pobrać przez specjalną aplikację na Strefie Edukacyjnej IPN na Facebooku.

Warszawiacy i mieszkańcy Bydgoszczy zaproszeni są też na okolicznościową rowerową „Masę Krytyczną Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. W Warszawie rajd wyruszy z placu Zamkowego o godz. 11.00. Trasa przejazdu będzie przebiegała szlakiem miejsc pamięci o Żołnierzach Wyklętych – przejedziemy ul. Koszykową przy kamieniu „Anody”, ul. Oczki obok dawnej siedziby Głównego Zarządu Informacji LWP, a dziewiętnastokilometrowy rajd zakończymy przy tzw. Toledo, dawnym więzieniu karno-śledczym przy Namysłowskiej 6, gdzie dziś stoi pomnik Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach. Uczestnicy dostaną materiały okolicznościowe: opaski odblaskowe, sztychówki i smycze.

Tego samego dnia zapraszamy też na Bieg Ludzi Honoru Tropem Wilczym, organizowanym przez Fundację Wolność i Demokracja pod patronatem IPN. W warszawskim Parku Skaryszewskim na amatorów biegów czekają dwie trasy: 5 i 10 kilometrowa z wojskową oprawą oraz wspaniała gra edukacyjna. Biegacze mają szansę wygrać publikacje Instytutu Pamięci Narodowej i inne atrakcyjne nagrody. Na wszystkich uczestników czekają pakiety startowe z okolicznościowymi koszulkami. Rejestracja na bieg trwa do wyczerpania miejsc nawww.tropemwilczym.pl Więcej informacji na temat inicjatyw Instytutu na www.pamiec.pl

Informacja IPN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj