„Upominamy się o Was”. Ruszyła akcja upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych

wykleci.jpg

Społeczna inicjatywa „Upomnimy się o Was”, została dzisiaj zainaugurowana przez patriotyczne organizacje z całej Polski. Organizatorzy ogłosili manifest, w którym zawarli cele i założenia akcji.

Inicjatywa kierowana przez młodzieżowe stowarzyszenia ma przede wszystkim upowszechnić pamięć o Żołnierzach Wyklętych, którzy, często oddając życie, bohatersko bronili Polski przed jej sowietyzacją i uzależnieniem od Związku Radzieckiego po II wojnie światowej.

Uważamy, że tylko tak szerokie i wielopłaszczyznowe działania władz wszelkich szczebli przy wsparciu mediów i organizacji pozarządowych pozwolą spłacić nam honorowy dług, jaki Polska i Polacy ceniący demokrację mają wobec Żołnierzy Wyklętych – napisali przedstawiciele patriotycznych organizacji.

Inicjatorzy akcji domagają się konkretnych działań ze strony władz:

  • uczestniczenia w obchodach oficjalnych oraz społecznych Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych;
  • zniesienia nazw ulic komunistycznych oprawców Żołnierzy Wyklętych;
  • utworzenia Narodowego Muzeum Żołnierzy Wyklętych na wzór muzeum Powstania Warszawskiego;
  • budowy pomników, nadania ulicom i szkołom imion bohaterów niepodległościowego podziemia antykomunistycznego z lat 1944-1963;
  • wprowadzenia do podstawy programowej nauczania historii wszystkich szczebli edukacji zagadnień związanych z antykomunistycznym podziemiem z lat 1944-1963;
  • sfinansowania badań nad poszukiwaniem szczątków pochowanych w zbiorowych mogiłach brutalnie zamordowanych przez komunistyczny aparat wojskowy Żołnierzy Wyklętych (organizatorzy sprzeciwiają się sytuacji, w której instytucje zajmujące się ekshumacjami i identyfikacją bohaterów muszą finansowanie swej działalności opierać na darowiznach – uważają, że to obowiązek państwa);
  • zorganizowania państwowego pochówku Żołnierzy Wyklętych zidentyfikowanych podczas badań, szczególnie dowódców ekshumowanych w kwaterze Ł (tzw. Łączka) na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach wraz z odpowiednimi honorami.

Organizatorzy akcji podkreślają, iż zdają sobie sprawę, że pociągnięcie do odpowiedzialności komunistycznych „architektów piekła”, jakie zgotowali oni polskim bohaterom, nie jest już możliwe. Wierzą jednak, iż symboliczne działania o odpowiedniej randze, pozwolą oddać sprawiedliwość Żołnierzom Wyklętym.

Manifest podpisały: Stowarzyszenie Młodzi dla Polski, Niezależne Zrzeszenie Studentów UW, Fundacja Sapere Aude, Red is Bad, portal informacyjno-publicystyczny wMeritum.pl, Patriotyczne Podlasie, Stowarzyszenie KoLiber, Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej Vade Mecum KUL.

„Upominamy się o Was” na pewno dotrze na Dolny Śląsk. Już 12 lutego dobędzie się spotkanie z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, historykiem Instytutu Pamięci Narodowej, poświęcone właśnie Żołnierzom Wyklętym.

Organizatorzy zapraszają wszystkich do polubienia akcji na portalach społecznościowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj