Fiskus będzie rozstrzygał na korzyść podatników. Sprawdzamy, jak głosowali posłowie z Dolnego Śląska

podatek.jpg

10 lipca, posłowie przegłosowali projekt zmian w ordynacji podatkowej, który zakłada, że od 1 stycznia 2016 roku wątpliwości podatkowe mają być rozstrzygane na korzyść obywateli. Przeciwko poprawce proponowanej przez posłów PSL w brzmieniu: „niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika” głosowali wszyscy dolnośląscy parlamentarzyści z Platformy Obywatelskiej.

Przypomnijmy. 10 lipca w Sejmie, posłowie przegłosowali, że od 1 stycznia 2016 roku fiskus będzie rozstrzygał spory na korzyść podatników. Ministerstwo Finansów zaproponowało zmianę w brzmieniu: „w przypadku różnych wyników wykładni przepisów prawa podatkowego organ podatkowy przyjmuje wykładnię korzystną dla strony postępowania”. Jednak posłowie PSL, uważali ją za mętną i zaproponowali, aby zapis brzmiał: „niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika”.

-Wyraźnie wyartykułowanie zasady in dubio pro tributario w przepisach prawa podatkowego jest postulatem doktryny wyrażanym już od długiego czasu. Zasadności tego postulatu broniły rozprawy doktorskie oraz liczne artykuły. W myśl tej zasady niedające się usunąć wątpliwości (co do przepisów prawa podatkowego) rozstrzyga się na korzyść podatnika. W dużym uproszczeniu oznacza to, że organy podatkowe nie będą mogły karać podatnika w sytuacji gdy z „niejasnego” przepisu wyprowadzi on dla siebie korzystniejsze opodatkowanie. Dotychczas częstą praktyką organów podatkowych było „karanie” podatników za błędną interpretacje „ nieostrych” przepisów – mówi nam Krystian Mieszkała, specjalista do spraw budżetu i finansów doktorant z Uniwersytetu Wrocławskiego. -Należy zaznaczyć, że wyraźnie wyartykułowanie tej zasady wpłynie również na lepszą jakość stanowionego prawa podatkowego. Ustawodawca mając świadomość, że stanowiąc „nieprecyzyjnie” przepisy naraża państwo na konsekwencje finansowe, będzie bardziej roztropny i odpowiedzialny. Bez wątpienia dokonana zmiana zwiększa bezpieczeństwo podatnika i należy ocenić ją pozytywnie jednakże nie należy przeceniać jej znaczenia – dodaje.

Przeciwko poprawce zaproponowanej przez PSL głosowali wszyscy dolnośląscy parlamentarzyści z Platformy Obywatelskiej. W okręgu wyborczym na 1 (Legnica) to: Zofia Czernow, Ewa Drozd, Robert Kropiwnicki, Grzegorz Schetyna i Norbert Wojnarowski. W okręgu nr 2 (Wałbrzych) przeciwko głosowali: Robert Jagła, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Katarzyna Mrzygłocka, Teresa Świło i Monika Wielichowska. Z kolei w okręgu wyborczym nr 3: Maciej Zieliński, Ewa Wolak, Sławomir Piechota, Aldona Młyńczak, Marek Łapiński, Roman Kaczor, Michał Jaros, Huskowski Stanisław i Jarosław Charłampowicz.

Poprawkę poparli natomiast wszyscy obecni dolnośląscy parlamentarzyści z PiS, PSL, SLD i ZP.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj