Jacek Świat: Te zmiany będą trwały, ale w ciągu 2 – 3 lat uda nam się to zrobić

pis.jpg

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości opowiadali o przebiegu minionej konwencji i przekonywali, że program zaprezentowany przez Beatę Szydło da się zrealizować. Była mowa o problemach demograficznych, wieku emerytalnym i sprawach gospodarczych.

Posłowie mówili o tym, że są to trzy filary, będące podstawą nowego programu Prawa i Sprawiedliwości. Zaznaczyli przy tym, że kontynuują tym samym obietnice wyborcze prezentowane przez Andrzeja Dudę. Jako pierwszy głos zabrał Piotr Babiarz, który zwracał uwagę na kryzys demograficzny, jaki właśnie przechodzi nasz kraj:

-Grozi nam katastrofa demograficzna. Dzietność wynosi 1,3, czyli tyle ile w krajach ogarniętych konfliktem zbrojnym. – Mówił poseł Babiarz. – Tymczasem posiadanie dziecka to nie tylko radość dla rodziców, lecz także zysk publiczny. Dlatego postulat 500 złotych na drugie i każde kolejne dziecko to nie żaden socjal, lecz inwestycja. Przekonywał przy tym, że pieniądze te wrócą częściowo do budżetu w formie podatków.

Następnie głos zabrał poseł Jacek Świat, który wziął na celownik kwestie związane z przywróceniem wieku emerytalnego:

-Jednym z priorytetów kandydata na prezydenta, a obecnie prezydenta elekta Andrzeja Dudy było przywrócenie dawnego wieku emerytalnego. To ważne szczególnie dlatego, że obywatele zebrali ponad milion podpisów pod wnioskiem o referendum w tej sprawie – mówił poseł Świat. – Dajmy ludziom wybór!

Poseł zaznaczył przy tym, że zmiany demograficzne nie sprzyjają obecnemu systemowi emerytalnemu. Przekonywał jednak, że ludzie i tak chcą pracować dłużej, lecz państwo nie powinno nikogo do tego zmuszać. Pytany o finansowanie tego i innych pomysłów, poseł mówił m. in. o opodatkowaniu sklepów wielkopowierzchniowych. Podkreślił, że nie ma mowy o drenowaniu portfeli małych przedsiębiorców poprzez zwiększone kontrole, czym straszy premier Ewa Kopacz. Według niego wystarczy uszczelnić obecny system podatkowy:

-Te zmiany będą trwały, ale w perspektywie 2 – 3 lat uda nam się to zrobić – przekonywał Jacek Świat.

Na koniec głos zabrał Mariusz Orion Jędrysek, który skupił się na kwocie wolnej od podatku, którą PiS chce zwiększyć ponad dwukrotnie.

-Kwota wolna od podatku to rzecz fundamentalna. Nie jest prawdą, że jej podniesienie uszczupli dochody państwa, gdyż pieniądze te i tak wrócą do budżetu dzięki zwiększonej konsumpcji. Manipulacje Platformy Obywatelskiej nie biorą pod uwagę tego, że jest to złożony system. – Mówił poseł Jędrysek. – Obecnie mamy w Polsce chyba najniższą kwotę wolną od podatku w całej Unii. Trzeba to zmienić, bo każdy najlepiej wie jak wydać swoje pieniądze.

Poseł Jędrysek pochwalił się też, że w trakcie minionej konwencji prowadził panel poświęcony gospodarce. Konkretnie polskiej polityce surowcowej:

-Surowce mogą być lewarem gospodarczym naszego kraju. Da się poprawić byt Polaków, a przy tym umocnić nas gospodarczo i politycznie – przekonywał poseł, który jest w tej dziedzinie specjalistą. Jest bowiem profesorem nauk o ziemi w Uniwersytecie Wrocławskim.

Posłowie zapowiedzieli też inne zmiany, które PiS chciałby wprowadzić po dojściu do władzy. Piotr Babiarz powiedział, że ich partia będzie chciała zwiększyć kompetencje wojewodów tak, aby mieli oni wpływ na przydzielanie pieniędzy jednostkom samorządowym. Przekonywał, że obecnie samorządy otrzymują coraz więcej zadań, jednak bez zapewnionego finansowania. Poseł wspomniał też, że PiS będzie chciał połączyć z powrotem dwa ministerstwa (spraw wewnętrznych oraz administracji i cyfryzacji) i powołać MSWiA. Za cyfryzację ma natomiast być odpowiedzialna bezpośrednio kancelaria premiera.

Poseł Jacek Świat zaznaczył natomiast, że nowy rząd będzie chciał pilnować efektywnego finansowania kultury:

-Kultura jest tym, co nas spaja. Państwo nie może istnieć bez kultury – mówił poseł Świat. – Próbuje się obśmiewać politykę historyczną, ale to fundament budowy Świadomosci narodowej.

Poseł wspomniał przy tym, że chciałby między innymi kontynuować starania dotyczące budowy Muzeum Ziem Odzyskanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj