Nowoczesna.PL to „wrzutka” tonącej Platformy Obywatelskiej? Jej twórca Ryszard Petru według BIP wciąż doradza marszałkowi województwa dolnośląskiego z PO

nowoczesna.jpg

Pochodzący z Wrocławia ekonomista Ryszard Petru ze Stowarzyszenia Nowoczesna.PL, który teraz odcina się od działań PO, został ustanowiony pełnomocnikiem marszałka województwa dolnośląskiego ds. gospodarczych przez Rafała Jurkowlańca (PO). Poza tym popierał Rafała Dutkiewicza w ostatnich wyborach samorządowych. Internauci grzmią, że Nowoczesna.PL to „wrzutka” tonącej Platformy Obywatelskiej. Mają rację?

Podczas niedzielnego kongresu Stowarzyszenia NowoczesnaPL. jego uczestnicy opowiadali o „potrzebie świeżości” w polskiej polityce. Pomysłodawca – Ryszard Petru – opowiada się m.in. za zaprzestaniem finansowania partii politycznych z budżetu państwa i wolnością gospodarczą, a także chce „stworzyć w kraju szanse na pracę dla młodych ludzi”.

Prof. Rafał Chwedoruk o nowej partii Ryszarda Petru i Leszka Balcerowicza powiedział portalowi wPolityce.pl: „Nowoczesna.pl jest nastawiona na to, że kryzysu w PO nie da się zatrzymać.”.

-Nie ulega wątpliwości, że sam fakt powstania tej partii osłabia Platformę Obywatelską, ponieważ program gospodarczy ugrupowania Ryszarda Petru i Leszka Balcerowicza będzie bardzo liberalny. Ta partia będzie próbowała udowodnić, że jest tą Platformą z początków jej działalności – radykalnie wolnorynkową, niechętną polityce. Takie postulaty miałyby trafić do wyborców PO w średnim wieku, a warto zauważyć, że wśród 30-latków Bronisława Komorowski zdołał wygrać z Andrzejem Dudą. Była to jedyna taka grupowa wiekowa – powiedział portalowi wPolityce.pl prof. Rafał Chwedoruk.

Tymczasem na Nowoczesna.PL suchej nitki nie pozostawia Paweł Kukiz, który napisał na swoim profilu Facebook:

-Powstaje nowa partia zagranicznych banków i korporacji. Kolejne wcielenie Unii Wolności. Nowoczesna jak kredyty we frankach. Lemingiado – pojawiła się dla Was nadzieja! Kity do góry!

Paweł Kukiz udostępnia również linki sugerujące, że Nowoczesną.PL będą tworzyć tzw. „spadochroniarze” z tonącej Platformy Obywatelskiej. W podobnym tonie wypowiadają się na jego profilu internauci.

Taką teorię może potwierdzać choćby fakt, że w tych wyborach samorządowych Ryszard Petru popierał związanego z PO prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza – tuż przed ciszą wyborczą zachwalał również jego strategię rozwoju miasta. Twierdził, że „Wrocław to wzór do naśladowania dla większości polskich miast”. Ryszard Petru był również społecznym pełnomocnikiem ds. gospodarczych Rafała Jurkowlańca – związanego z Grzegorzem Schetyną byłego marszałka województwa dolnośląskiego. Z Biuletynu Informacji Publicznej UMWD wynika, że Ryszard Petru pełnomocnikiem jest nadal – teraz jednak marszałka Cezarego Przybylskiego (również z PO). Do zadań Ryszard Petru jako pełnomocnika należy m.in. monitoring stanu przedsiębiorczości w regionie i tendencji w zakresie tworzenia i likwidacji działalności gospodarczych, współpraca z instytucjami otoczenia biznesu, reprezentowanie marszałka i samorządu województwa podczas wydarzeń o charakterze gospodarczym oraz monitoring wsparcia gospodarczego na Dolnym Śląsku realizowanego ze środków UE w ramach programów regionalnych i krajowych.

Tymczasem na stronie internetowej Stowarzyszenia Nowoczesna.PL czytamy:

-Państwo zupełnie zapomniało o przedsiębiorcach, o ludziach młodych, o przedstawicielach wolnych zawodów. To polskie małe i średnie firmy tworzą prawie połowę polskiego PKB i ponad 2/3 miejsc pracy w sektorze przedsiębiorstw. Dziś jednak, zamiast wspierać przedsiębiorczość, szuka się maksymalizacji dochodów budżetowych. Przepisy podatkowe są zagmatwane, a urzędnik stał się wyrocznią. Skomplikowane prawo, brak zaufania do przedsiębiorców i postrzeganie podatników wyłącznie jako źródło dochodów podatkowych, a nie jako twórców wzrostu gospodarki i miejsc pracy – to źródła patologii. Przedsiębiorca jest traktowany przez urzędnika jako potencjalny przestępca. Artysta – jako cwaniak unikający płacenia składek. Absolwent uczelni – jako problem rynku pracy.

Czy do takich wniosków Ryszard Petru doszedł będąc pełnomocnikiem marszałka z Platformy Obywatelskiej i popierając Rafała Dutkiewicza, który w sposób szczególny dba o polskich przedsiębiorców (np. Inter System)?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj