olidarność okupuje siedzibę Platformy Obywatelskiej we Wrocławiu. „Dostaliśmy informację, że wyrzucą nas stąd siłą” [aktualizacja]

solidarnosc.jpg

30 związkowców z Solidarności okupuje biuro Platformy Obywatelskiej przy ul. Oławskiej. Chcą w ten sposób zmusić parlamentarzystów tej partii do załatwienia rozmowy premier Ewy Kopacz z szefem „S”, Piotrem Dudą.

Chodzi o rozmowę na temat postulatów związkowców, m.in. dotyczących wieku emerytalnego.

-Nie wyjdziemy stąd do momentu aż te rozmowy się zaczną – zapowiada Kazimierz Kimso z Solidarności. – Obawiamy się jednak, że możemy zostać z budynku wyrzuceni siłą. Takie ostrzeżenie już dostaliśmy. Próba rozwiązania siłowego ma nastąpić pomiędzy godz. 21.00 a 22.00 – mówi Kimso.

Związkowcy rozmawiali z posłanką Ewą Wolak i posłem Stanisławem Huskowskim. Parlamentarzyści nie mogli jednak obiecać, że uda im się doprowadzić do spotkania z Kopacz.

Także w innych regionach przedstawiciele Solidarności dostarczali związkowe postulaty do biur parlamentarzystów PO i PSL. Jednak tylko we Wrocławiu przyszli z dmuchanymi materacami i zdecydowali się na miejscu czekać na decyzje rządu.

Solidarność żąda negocjacji na temat:

· Szybkiego wzrostu minimalnego wynagrodzenia do poziomu 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

· Wprowadzenia minimalnej stawki wynagrodzenia za godzinę pracy niezależnie od formy zatrudnienia.

· Wycofania antypracowniczych zmian w kodeksie pracy, dotyczących czasu pracy oraz wprowadzenia zasady zawierania umowy o pracę na piśmie przed rozpoczęciem pracy.

· Wyeliminowania stosowania śmieciowych umów o pracę oraz patologicznego samozatrudnienia.

· Odblokowania wzrostu wynagrodzeń dla pracowników państwowej i samorządowej sfery budżetowej.

· Wycofania się z podwyższonego wieku emerytalnego oraz wprowadzenia prawa do skracania powszechnego wieku emerytalnego dla ubezpieczonych legitymujących się: kobiety 35-letnimi, a mężczyźni 40-letnimi okresami składkowymi i minimalnym kapitałem emerytalnym gwarantującym przyszłe świadczenie na poziomie nie mniejszym niż minimalna emerytura.

· Wprowadzenia skutecznej polityki państwa ukierunkowanej na tworzenie stabilnych miejsc pracy, chroniących pracowników przed ubóstwem.

· Odmrożenia podstawy naliczania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

· Wypracowania i wdrożenia skutecznego programu walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w tym zwiększenia wysokości progów dochodowych uprawniających do świadczeń rodzinnych i pomocy społecznej.

· Przywrócenia odpowiedzialności państwa za zdrowie obywateli.

· Bardziej sprawiedliwego podziału wypracowanego dochodu narodowego m.in. poprzez zwiększenie progresji podatkowej.

· Wprowadzenia systemowych zmian w dialogu społecznym zgodnie z oczekiwaniami partnerów społecznych.1.Wprowadzenie skutecznej polityki państwa ukierunkowanej na tworzenie stabilnych miejsc pracy, chroniących pracowników przed ubóstwem.

Od godz. 18.00 ochrona budynku przy ul. Oławskiej nie wpuszczała nikogo do środka. Po godzinie 20.00 pod siedzibę PO przyjechały trzy wozy policyjne, a przed budynkiem zgromadziła się grupa działaczy Solidarności, wśród nich Jarosław Krauze z zarządu regionu dolnośląskiego. Funkcjonariusze weszli do środka. Tuż przed godz. 22.00 Krauze przekazał zebranym informację od szefa dolnośląskiej „S”. Kazimierz Kimso powiedział mu telefonicznie, że wszyscy pozostający w budynku są bezpieczni i spędzą tam noc „pod dobrą opieką” policji. Krauze zaprosił działaczy na rano, kiedy okupujący siedzibę PO mają nadzieję wznowić rozmowy z parlamentarzystami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj