CIT dla małych i średnich firm będzie niższy. Premier zapowiada zmiany

pieniadze.jpg

10 mld zł z podatku CIT trafia za granicę. Premier Beata Szydło podczas EXPOSE podkreśliła, że Prawo i Sprawiedliwość chce, aby CIT dla przedsiębiorców był niższy. Czy to dobry pomysł?

-Zjawisko przerzucania dochodu do obcych jurysdykcji podatkowych realizowane za pomocą cen transferowych kosztuje polski budżet co najmniej 10 miliardów złotych rocznie – informują eksperci Radosław Piekarz i Aleksy Miarkowski z „Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego”.

W przygotowanej przez nich analizie czytamy, że 10 mld zł z podatku CIT trafia za granicę. Eksperci udowadniają m.in, że w Polsce występuje zjawisko erozji wpływów z podatku CIT i zjawisko to jest powiązane z transferowaniem przez podatników dochodów do krajów o korzystniejszych systemach podatkowych (raje podatkowe). A także, że straty związane z erozją wpływów z podatku CIT dotyczą nie tylko budżetu państwa, ale również budżetów samorządowych.

Podczas wygłoszonego EXPOSE premier Beata Szydło powiedziała, że CIT dla małych firm zostanie obniżony do 15 proc. Poza tym nowa władza chce inwestować w innowacje, które mają być podstawą rozwoju. Premier oceniła również, że podstawą rozwoju nie może być tania siła robocza.

-Brak kapitału własnego, brak zdolności kredytowych (…), bariery biurokratyczne, wreszcie zaburzenia czystych zasad gry rynkowej – wszystkie te przeszkody można przynajmniej w bardzo znacznym stopniu przełamać – mówiła premier. -Ministerstwo finansów zajmie się zmianami w administracji podatkowej, wyposażeniem jej w nowoczesne narzędzia informatyczne, pozwalające na ograniczenie zakresu wyłudzeń podatku VAT, skuteczniejszy pobór akcyzy i podatku CIT od dużych korporacji – zapowiedziała. I dodała: – Nauka musi ściśle współpracować z biznesem. Pomoże w tym Narodowe Forum Przedsiębiorców, które powołamy przy prezesie Rady Ministrów. Musimy stworzyć także zaplecze naukowo-badawcze dla małych i średnich przedsiębiorstw. Szkolnictwo zawodowe musi być dostosowane do rzeczywistych potrzeb rynku pracy.

Krystian Mieszkała, specjalista ds. budżetu i finansów, wrocławski radny uważa, że pomysły premier są dobre i przede wszystkim realne.

-Zaproponowana zmiana przyczyni się do zwiększenia wpływów z tego podatku oraz dodatkowo uszczelni system podatkowy. Obniżenie stawki CIT do 15 % spowoduje, że Polska stanie się atrakcyjnym krajem do opodatkowania dochodów przez podmioty zagraniczne – mówi portalowi wDolnymŚląsku.com Krystian Mieszkała. – Zagraniczne spółki opodatkowują swoje zyski w krajach gdzie stawki podatku CIT są najniższe. W ten sposób zatrzymamy odpływ kapitału z kraju oraz przyciągniemy kapitał zagraniczny. Wszystko to doprowadzi do zasilenia budżetu państwa. Ta wiadomość jest dobra także dla lokalnych samorządów, bo wzrosną również ich dochody. Samorządy lokalne mają swoje udziały we wpływach z podatku CIT, zatem im więcej w Polsce tego podatku się płaci tym większe są dochody samorządów. Obniżenie podatku CIT spowoduje, że staniemy się realną konkurencją podatkową dla np. Węgier, co z pewnością przysłuży się polskiej gospodarce – podkreśla ekspert.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ