K. Ujazdowski: Po wyborach parlamentarnych Polska musi wrócić do polityki aktywnego i pełnowymiarowego mecenatu w sferze kultury

forum muzyki.jpg

Narodowe Forum Muzyki należy do grona najważniejszych inwestycji pomnażających potencjał polskiej kultury. Lata 2005-2007 to czas dobrej i niezakłóconej konfliktami współpracy rządu Prawa i Sprawiedliwości z władzami Wrocławia w obszarze rozwoju kultury oraz ochrony i promocji dziedzictwa. Dolny Śląsk był w tym czasie największym beneficjentem środków na kulturę w całej Polsce w tamtym okresie. To właśnie wtedy zapadła decyzja o budowie Narodowego Forum Muzyki.

Wrocław zyskuje jedną z najnowocześniejszych sal koncertowych w tej części Europy. Dzięki temu będzie mógł stać się kluczowym ośrodkiem kultury muzycznej Starego Kontynentu. Decyzja o powstaniu Narodowego Forum Muzyki zapadła w 2007 roku. Kazimierz M. Ujazdowski, ówczesny Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zadbał o odrębny status kultury w programach europejskich. Następnie z poparciem Ministra Rozwoju Regionalnego Grażyny Gęsickiej podjął decyzję o wpisaniu NFM na indykatywną listę inwestycji finansowanych ze środków UE. Ich efektem jest powstanie Narodowego Forum Muzyki – nowego znaku rozpoznawczego Wrocławia i Dolnego Śląska, który w latach 2005-2007 był największym beneficjentem środków na kulturę w całej Polsce – 20% wszystkich wydatków na ochronę zabytków przypadło na nasz region.

-Po wyborach parlamentarnych Polska musi wrócić do polityki aktywnego i pełnowymiarowego mecenatu w sferze kultury – podkreśla Kazimierz Ujazdowski – dolnośląski i opolski Poseł do Parlamentu Europejskiego.

W najbliższym czasie sfinalizowane zostaną również kolejne inicjatywy rządu Prawa i Sprawiedliwości w sferze kultury i dziedzictwa. W 2016 roku Ośrodek Pamięć i Przyszłość zaprezentuje swoją wystawę w nowo zaaranżowanym Centrum Historycznym „Zajezdnia” we Wrocławiu. Otwarte zostanie także Muzeum Pana Tadeusza prezentujące polską tradycję romantyczną.

-W trakcie rządów Platformy Obywatelskiej wiele ważnych i cennych projektów zapoczątkowanych w latach 2005-2007 zostało ograniczonych, opóźnionych lub wstrzymywanych. Bogdan Zdrojewski zdecydował m.in o zerwaniu umowy o współprowadzeniu Ośrodka Pamięć i Przyszłość, zwlekał w sprawie kontynuacji wsparcia budowy NFM przez ministerstwo oraz doprowadził do wieloletniego opóźnienia powstania Muzeum Historii Polski – informują działacze PiS.

Z kolei poseł Jacek Świat podkreśla, że pomysłów kulturalnych jest naprawdę dużo.

-Kultura buduje wspólnotę. Bez niej stajemy się przypadkową zbieraniną. Przedsięwzięcia kulturalne muszą być budujące i wzmacniające naszą pewność siebie – w duchu dumy Polski – mówi nam Jacek Świat. – Musimy zreformować publiczne media, które od lat nie spełniają swojej roli. Roli użyteczności publicznej, roli edukacyjnej. Musimy poprowadzić aktywną politykę historyczną. Brakuje filmów opisujących wspaniałe historyczne epizody. Powinien wspomagać je Państwowy Instytut Filmowy. Tymczasem znajdują się pieniądze na takie filmy jak Ida czy Pokłosie, ale brakuje na film o rotmistrzu Pileckim czy rodzinie Ulmów. To się musi zmienić. Trzeba wzmocnić pozycję ludzi kultury i podwyższyć płace chociażby muzealnikom, bibliotekarzom czy archiwistom oraz znaleźć korzystne rozwiązania dla twórców – dodaje poseł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ