Kolejna wrocławska szkoła do likwidacji? Rodzice protestują, ale decydują radni

szkoła 23.jpg

Rodzice bronią Gimnazjum nr 20 przy ul. Pautscha. Szkoła ma zostać przyłączona do XI LO przy ulicy Spółdzielczej. Do późnych godzin wieczornych trwało spotkanie, na którym omawiano przyszłość placówki. Ostateczna decyzja zapadnie w czwartek na sesji.

Około 100 osób wzięło udział w spotkaniu, które zorganizowano w szkole. Rodzice nie zgadzają się na przeniesienie uczniów do placówki na Spółdzielczą. Wcześniej nie było żadnych konsultacji, a informacja o likwidacji szkoły pojawiła się tydzień temu.

-Dwa lata dzieci walczyły o bieżnię lekkoatletyczną. Ma zostać położona w tym roku. Wcześniej wspólnymi siłami rodziców stworzono boisko do piłki nożnej. Aby to zrealizować, większość mieszkańców oddała głosy na tzw. budżet obywatelski. Łącznie zebrano ponad 4 tys. podpisów – mówi Mariola Urban, matka.

Zdaniem rodziców całe osiedle zaangażowało się, aby zbierać podpisy. Docelowo przy szkole ma powstać teren rekreacyjny, z którego będą mogli korzystać uczniowie, mieszkańcy i seniorzy. Nie będzie to możliwie, jeśli placówka zostanie przeniesiona na ul. Spółdzielczą.

-Likwidacja szkoły w tym miejscu oznacza, że nie będzie sali dla seniorów. W okolicy nie ma żadnego domu kultury do spotkań. Propozycję zagospodarowania sal w szkole przedstawiliśmy kilka dni temu na forum Wielkiej Wyspy – uzasadnia Grażyna Jaworska, prezeska Europejskiego Stowarzyszenia Ekologów.

W spotkaniu wzięli udział rodzice, radni oraz członkowie partii politycznych. Ewa Szczęch, dyrektorka Wydziału Gimnazjów i Szkół Gimnazjalnych w Departamencie Edukacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu tłumaczyła, dlaczego placówka ma zostać przeniesiona.

-Departament przygotował projekt uchwały o przeniesieniu placówki z ul. Pautscha do budynku na ul. Spółdzielczą. Daje to możliwość „dociążenia” ogólniaka. Projekt powstał na podstawie analizy i znajdzie się w porządku obrad rady miejskiej – tłumaczyła Ewa Szczęch.

Budynek przy Pautscha ma ostatecznie służyć „innym celom oświatowym”. Co to oznacza? Przedstawicielka departamentu edukacji nie chciała powiedzieć. Nieoficjalnie mówi się, że budynek przejmie Prywatna Szkoła Katolicka „Iskra”. Według mieszkańców obecnie klasy szkoły katolickiej chłopców i dziewcząt istnieją w dwóch liceach w mieście.

-Klasy mają zostać przeniesione z dwóch szkół do jednego budynku przy Pautscha. To pewna informacja – tłumaczy jeden z rodziców.

Część radnych jest zdania, że sprawa szkoły powinna zostać zdjęta z porządku obrad rady miejskiej. Zdaniem radnego Dominika Kłosowskiego (SLD) uchwała jest nieprzygotowana.

-Przenosimy szkołę sportową do budynku, który nie posiada żadnej infrastruktury sportowej, czyli de facto zlikwidujemy klasy piłkarzy i lekkoatletów – mówi radny.

Jego zdaniem szybkość działania miasta w likwidacji szkół nie ma nic wspólnego ze zmianami prawa, według którego samorządy nie będą mogły zamykać placówek bez zgody kuratorów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj