Niezwykła wystawa „Odzyskiwani Bohaterowie” do zobaczenia w Nowej Rudzie

odzyskani.jpg

Na noworudzkim rynku do końca listopada można obejrzeć wystawę „Odzyskiwani Bohaterowie”. Wystawa jest poświęcona bohaterom walki z systemem komunistycznym ukazanym na przykładach jedenastu wybranych postaci Żołnierzy Niezłomnych straconych na podstawie wyroków komunistycznych sądów w latach 1944-1956. Prezentacji sylwetek bohaterów towarzyszą fotografie nieosądzonych nigdy ich katów: sędziów, prokuratorów i egzekutorów.

Jedenastu Żołnierzy Wyklętych, ale także ich katów przedstawia niezwykła wystawa Inicjatywy Historycznej pt. „Odzyskiwani bohaterowie”. Nadzór merytoryczny nad nią objął prof. Krzysztof Szwagrzyk. Plansze umieszczone na rynku przedstawiają m.in. Danutę „Inkę” Siedzikównę, gen. Augusta Emila Fieldorfa, ps. „Nil” czy rotmistrza Witolda Pileckiego. Oprócz historycznych faktów zobaczymy także unikatowe fotografie, nie tylko o wojennych charakterze, ale także zdjęcia z rodziną, podczas życia codziennego. Ekspozycja zwraca także uwagę na nierozliczonych do dzisiaj zbrodniarzy, którzy ustalali i wykonywali wyroki śmierci na Żołnierzach Wyklętych. Na planszach umieszczono wizerunki, sędziów, prokuratorów, egzekutorów.

-Nadal z bardzo wielkim wysiłkiem odzyskujemy naszych bohaterów, ale ciągle mamy takie poczucie, że jako państwo nie poradziliśmy sobie z wymiarem sprawiedliwości. Mamy bohaterów i znamy nazwiska oprawców. W tej sprawie chyba wszyscy czujemy to samo. Czas upłynął, a w tym zakresie zrobiono niewiele. A jeżeli coś zrobiono, to szczególne znaczenie mają takie wystawy jak ta: gdzie widzimy bohaterów, ale także katów. I to nie wszystkich. Gdybyśmy chcieli wszystkich przedstawić, ekspozycja miałaby ogromną długość – stwierdził podczas otwarcia wystawy we Wrocławiu prof. Szwagrzyk.

Odzyskiwani bohaterowie tym razem prezentują się mieszkańcom Nowej Rudy. Miejmy nadzieję, że ci wyjdą im na spotkanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj