„Panuje tam większa bieda niż w Polsce”. Dzieci z Żernik chcą pomóc Polakom w Rumunii

dzieci.jpg

Uczniowie z podstawówki w Żernikach Wrocławskich chcą wysłać zabawki, ubrania i słodycze dla dzieci z terenu Bukowiny w Rumunii. Dziś w szkole ruszyła zbiórka.

Dzieci z Żernik mają praktykę w robieniu paczek. Klasy brały już udział w zbiórce żywności w sklepach zorganizowanej przez Caritas. Uczniowie pomogli też Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu, do którego wysłali koce i karmę. Biorą też udział w akcji Szlachetna Paczka. Od poniedziałku trwa zbiórka rzeczy dla dzieci z terenu Bukowiny.

-Dostajemy prezenty na święta od rodziców. Postanowiliśmy podzielić się nimi z dziećmi z Bukowiny. Wiemy, że rodziców tam nie stać na robienie prezentów. Panuje tam większa bieda niż w Polsce – mówi Miłosz Kurowski z klasy 5a.

Inni tłumaczą, że chcą dzieciom z Bukowiny zrobić przyjemność. Mają zamiar wysłać jedną dużą paczkę. Do akcji przyłączają się też inne klasy.

-Mamy już dużo rzeczy, które dostaliśmy na mikołaja i na inne okazje. Chcemy wysłać ubrania, przybory szkolne i misie – opowiadają uczniowie Laura Pęciak i Kamil Skolut.

Do akcji przyłączyło się 28 dzieci z klasy 5a oraz inni uczniowie z tej samej szkoły. Przygotowano już pudło, do którego można wrzucać dary.

-Przed świętami paczka ma zostać od nas odebrana. Transport ruszy na Bukowinę między świętami a Nowym Rokiem. Akcja spodobała się również rodzicom – mówi Kamila Zajkowska, wychowawczyni.

W Rumunii mieszka kilka tysięcy Polaków – przeważnie potomkowie emigrantów. Żyją głównie w okolicach miasta Suczawa. Mimo tak długiej izolacji, nadal w domach mówią w języku polskim. Akcję pomocy zorganizował Michał Torz, dziennikarz naszego portalu. Do zbiórki przyłączyły się już dwie szkoły z Wrocławia i jedna z Żernik.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ