Poseł Świat wzywa do przeprowadzenia kontroli na Stadionie Olimpijskim

stadion olimpijski.jpg

Tym razem chodzi o remont samego stadionu. Po ujawnionych nieprawidłowościach związanych ze sprzedażą działek przez wrocławski AWF, poseł Jacek Świat (PiS) pisze list do Wojewódzkiej Konserwator Zabytków z prośbą o interwencję.

Mieszkańcy Wrocławia są coraz bardziej zaniepokojeni działaniem Akademii Wychowania Fizycznego. Wszystko przez to, że uczelnia systematycznie wystawia na przetarg działki znajdujące się w obrębie zabytkowego kompleksu Stadionu Olimpijskiego przy ul. Paderewskiego. Co więcej, ich przeznaczenie niekoniecznie ma wiele wspólnego ze sportem. Niedawno uwagę Wojewódzkiej Konserwator Zabytków zwrócił fakt sprzedaży przez AWF znajdujących się w przy stadionie basenów. Wszystko dlatego, że nowy właściciel – Dolnośląskie Inwestycje – planuje tam wybudować budynek z mikroapartamentami.

W obronie stadionu stanął też poseł Jacek Świat, który wystosował w tej sprawie interpelację do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pisaliśmy o tym tutaj.

Poseł Jacek Świat zwrócił się także z wnioskiem do Wojewódzkiej Konserwator Zabytków Barbary Nowak – Obelindy o przeprowadzenie kontroli przebudowy samego stadionu. Co zaniepokoiło parlamentarzystę?

„W związku z informacjami od mieszkańców wyrażającymi zaniepokojenie trybem przeprowadzania remontu zabytkowego Stadionu Olimpijskiego wnoszę o przeprowadzenie przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków kontroli w zakresie:

  1. prawidłowości wykonywania badań archeologicznych na terenie remontowanego obiektu;

  2. zgodności wykonywanych robót budowlanych z zakresu pozwolenia na budowę, ponieważ na placu budowy wykonywane są głębokie wykopy, prawdopodobnie nieobjęte zakresem wydanych pozwoleń na budowę;

  3. zapewnienia odpowiedniego nadzoru nad robotami budowlanymi w obiektach zabytkowych;

  4. sprawdzenie pod względem formalnym pozwoleń konserwatorskich wydanych przez Miejskiego Konserwatora zabytków w zakresie prawidłowego informowania stron postępowania […]” – czytamy w piśmie posła Jacka Świata.

Przypomnijmy, że sam stadion jest własnością miasta. To właśnie na nim mają odbywać się niektóre konkurencje w ramach World Games 2017. Początkowo AWF chciał wyremontować na ten cel wspomniane baseny, jednak nie doszło do porozumienia z miastem i obiekty zostały sprzedane.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ