Publikacja Orędzia biskupów polskich ma pomóc Europie w pamięci historycznej

ujazd2.jpg

Książka „Pojednanie Narodów przeciw Jałcie” to pierwsze międzynarodowe wydanie Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku. O publikacji we wrocławskim biurze Parlamentu Europejskiego mówił europoseł Kazimierz Ujazdowski (PiS).

Publikacja ma dwieście stron i wydano ją w liczbie 2 tysięcy egzemplarzy. Ukazała się z okazji 50-lecia wystosowania Orędzia i jest pierwszym wielojęzycznym wydaniem pełnego tekstu historycznego. Książkę rozpoczynają teksty wstępne pomysłodawców Jana Olbrychta, Rafała Dutkiewicza i Kazimierza Ujazdowskiego.

To międzynarodowe wydanie Orędzia zostanie wysłane do wszystkich posłów, wysokich rangą urzędników i posłów Parlamentu Europejskiego. W środę odbędzie się promocja tego wydania. Traktuję tę inicjatywę jako pierwszy poważny krok, wprowadzający do obiegu europejskiego wiedzę o wielkim dziele kardynała Bolesława Kominka i biskupów polskich, które ma uniwersalny sens – mówi europoseł Ujazdowski.

Książki nie będzie można kupić w polskich księgarniach. Pierwsze wydanie specjalne jest przeznaczone dla europosłów. Jednak publikacja będzie udostępniona bezpłatnie w Ośrodku Pamięć i Przyszłość.

-W projekcie wydania uczestniczyli posłowie do Parlamentu Europejskiego, reprezentujący dwie istotne frakcje. Więc jest to ponadpolityczna inicjatywa i taki był zamysł, aby budować szeroki front na rzecz podania do pamięci europejskiej Orędzia biskupów polskich – podkreśla Marek Mutor, dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość.

W publikacji przedstawiono kontekst historyczny powstania Orędzia. Nakreślono też „Skutki drugiej wojny światowej i podziału Europy” aż do czasów obecnych. Marek Mutor pisze o „Liście tysiąclecia” jako jednym z najważniejszych dokumentów, które leżą u podstaw obecnej Europy. Winfried Lipscher przybliża czytelnikowi postać inicjatora Orędzia – biskupa Bolesława Kominka. W książce opublikowano również treść całego tekstu Orędzia. Rozdziały są w językach: polskim, niemieckim, angielskim i francuskim.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ