Wrocław przetransferuje do swoich spółek miliony złotych. Te pieniądze to nasze podatki

dlugi.jpg

W 2016 roku magistrat ma zamiar przetransferować do miejskich spółek 170 mln zł – wynika z projektu uchwały budżetowej miasta, którą prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz przedstawił radzie miejskiej.

Jeżeli radni uchwalą przyszłoroczny budżet w obecnej formie – 170 mln zł zostanie przeznaczone na zakup i objęcie udziałów (100 mln zł) oraz wniesienie wkładów do spółek (70 mln zł).

Jak wyjaśnia nam radny Krystian Mieszkała specjalista ds. budżetu i finansów – takie transfery ratują trudną sytuację finansową spółek, ponieważ generują on w większości przypadków stratę. Ponadto w powszechnym odbiorze wkłady kapitałowe do spółek kojarzone są z rzeczywistymi inwestycjami – np. budową drogi.

-Transfery kapitałowe w bezpośredni sposób nie przyczyniają się do powstawania inwestycji. Takie inwestycje mogą powstać wtedy, gdy spółka przeznaczy uzyskany kapitał na inwestycje. Problem w tym, że lokalne społeczności nie mają instrumentów do wywierania wpływu na zarządy spółek w tej kwestii – wyjaśnia miejski radny z komisji budżetowej.

Z kolei 70 mln zł z budżetu magistrat chce przeznaczyć na dopłaty – zgodnie z zapisem przedstawionym przez prezydenta – spółki mają te pieniądze zwrócić do budżetu miasta do końca 2016 roku.

Według Krystiana Mieszkały, przekazywanie pieniędzy spółkom w formie dopłat, a nie dotacji to sprawa przynajmniej kontrowersyjna.

-Finansowanie dopłatami spółek cechuję się typową dla prawa prywatnego swobodą działania, a to jest nie do pogodzenia z zasadami gospodarowania finansami publicznymi. Do dopłat nie stosuje się bowiem przepisów dotyczących zasad planowania dotacji w budżecie, rozliczania dotacji, dochodzenia zwrotu dotacji czy odpowiedzialności karno-skarbowej – podkreśla Krystian Mieszkała. – Zapis w projekcie mówiący o tym, że dopłaty mają być zwrócone sugeruje, że władze miasta pod postacią dopłat ukrywają pożyczkę dla spółek. W dodatku pożyczkę „bezpłatną”, bo zgodnie z zapisem, spółki mają „oddać” tyle, ile dostaną – dodaje.

Radny uważa, że przekazanie tych pieniędzy powinno być dokonane wyłącznie w formie dotacji, bo gwarantuje to wydanie ich na realizację zadań publicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ