Czy powiat średzki promuje uosobienie chciwości i żądzy władzy?

moj-skarb.jpg

**Jednostki samorządu terytorialnego, podobnie jak firmy, coraz częściej posługują się różnego rodzaju gadżetami promocyjnymi. Na materiałach najczęściej wykorzystują hasła, logotypy, herby i zdjęcia przedstawiające najbardziej charakterystyczne dla danego regionu zabytki. Powiat średzki poszedł o krok dalej i do promocji wykorzystuje koszulki z nadrukiem postaci literackiej i filmowej, według niektórych uważanej za uosobienie chciwości i żądzy władzy.**

Od ponad pół roku powiat średzki rozdaje koszulki z nadrukiem przedstawiającym koronę – jeden z elementów Skarbu Średzkiego i… Golluma – postać z sagi J. R. R. Tolkiena „Władca pierścieni”.

Małgorzata Rachwalska, radna powiatu (PiS) nie rozumie, dlaczego na koszulkach promujących powiat znalazła się postać Golluma. Uważa go za postać negatywną.

>-Jest to symbol postaci chciwej, zawistnej, morderczej. Nie rozumiem, jaki to ma związek z naszym miastem i skarbem – mówi radna.
Starosta Sebastian Burdzy (PO) twierdzi, że na koszulkach widzi sympatycznego stwora – krasnala.
>-Tam jest jakiś stwór, który trzyma koronę. Każdy widzi co chce. Ja tam widzę krasnoludka… bez czapki – mówi starosta.

>-Być może pani radna ma takie skojarzenia. Ja przeczytałem Tolkiena od deski do deski. Bardzo go lubię. To jest jakaś tam postać. Wcale nie jest powiedziane, że musi to być Gollum. Wymyśliliśmy sobie coś takiego, że może to być jakaś poczwara, jakiś stwór, który czyha na skarb średzki. Niekoniecznie musi to być Gollum. Uważam, że koszulka jest fajna, ma coś w sobie – tłumaczył podczas jednej z sesji rady powiatu starosta Burdzy.

Tymczasem na oficjalnej stronie starostwa czytamy: 

>„Koszulki powiat zamawiał już kilkakrotnie. Tym razem zamówiono trzy projekty. Na pierwszym znajdziemy odświeżoną wersję znanego już hasła „Takich klejnotów nie ma nikt!”. Drugi wzór zawiera napis – „Powiat Średzki skarby ma, jednym z nich jestem ja!”, a trzeci – Golluma sięgającego po skarb”. 

Zanim powiat zamówił koszulki, zorganizował konkurs na hasło reklamowe. Jednak żadna z przesłanych propozycji nie zdobyła pełnej akceptacji i nowe hasła wraz z grafiką zostały wymyślone w urzędzie.

Postać Golluma budzi wiele kontrowersji i stała nawet przedmiotem sprawy … w tureckim sądzie. A to za sprawą mema, jaki umieścił na Twiterze turecki lekarz Bilgin Ciftci, w którym porównał prezydenta Turcji do Golluma. Teraz grozi mu więzienie. Sąd zlecił wykonanie ekspertyzy, w której biegli z zakresu psychologii i kinematografii ocenią, czy porównanie prezydenta Turcji do Golluma jest obraźliwe i znieważa prezydenta. Sprawa lekarza została odroczona do lutego 2016 roku. Według informacji BBC News doktor został już zwolniony z pracy w publicznej służbie zdrowia.

Powiatowe koszulki z wizerunkiem Golluma zamówiono w różnych kolorach i fasonach. Od kilku miesięcy rozdawane są między innymi jako nagrody w powiatowych konkursach, loteriach, a także jako prezenty dla wyjątkowych gości. Zainteresowani zakupem mogą, jak zapewniają pracownicy starostwa na oficjalnej stronie powiatu, pytać o nie w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej.
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ