Wojskowe Służby Informacyjne opracowały mechanizm wyłudzania VAT?

vat.jpg

Każdego roku, budżet państwa traci z podatku VAT ponad 30 mld rocznie – oszacował profesor Witold Modzelewski, współautor ustawy o VAT, jaką zaproponował PiS. Według europosła Zbigniewa Kuźmiuka sposoby wyłudzania podatku VAT opracowali ludzie z WSI. 

PiS oszacował, że przygotowana przez ekspertów ustawa o VAT, w pierwszym roku obowiązywania spowodowałaby 19 mld zł dodatkowych wpływów do budżetu. Te pieniądze pomogłyby w zrealizowaniu obietnic partii – np. programu 500 zł na dziecko. Przedsiębiorcy boją się jednak wzmożonych kontroli fiskusa i jeszcze większej biurokracji. Minister Paweł Szałacha wciąż nie zdecydował, w jaki sposób ten problem zostanie rozwiązany. 

Przygotowany przez PiS przedwyborczy projekt ustawy liczy 441 artykułów, a uzasadnienie do niego ma ponad 180 stron. 

Dr Krystian Mieszkała, specjalista ds. budżetu i podatków podkreśla, że obecnie dyskusje skupiają się przede wszystkim na dwóch różnych aspektach mających na celu uszczelnienie systemu podatkowego – tj. podzielona płatność i centralny rejestr faktur. 

-Według pierwszego rozwiązania – nabywca usługi lub towaru wpłaca na konto sprzedawcy cenę netto (bez podatku) a na specjalnie wydzielone konto (do którego dostęp ma fiskus) podatek VAT. Wadą tego rozwiązania jest konieczność prowadzenia rozliczeń w formie elektronicznej w dodatku dokonanie dwóch przelewów komplikuje jeszcze bardziej sytuację. Ponadto takie rozwiązanie, nie jest do zrealizowania w obrocie detalicznym gdzie dokonuje się bardzo dużo drobnych operacji (do tego gotówkowych) – mówi Krystian Mieszkała. -Z kolei podstawową wadą centralnego rejestru faktur jest konieczność wprowadzania tysięcy faktur do systemu. Polska wzorem innych państw powinna wprowadzić internetową platformę przeznaczoną do wystawiania faktur. Wówczas taką fakturę automatycznie – bez wykonywania zbędnej pracy – wprowadzałoby się do rejestru. Wprowadzenie rejestru faktur w takiej formie uszczelniłoby system podatkowy – dodaje. 

Według europosła Zbigniewa Kuźmiuka sposoby wyłudzania podatku VAT opracowali ludzie z WSI. Jak stwierdził w komentarzu na stronach internetowych “Naszego Dziennika” – fikcyjne transakcje pomiędzy Wojskową Akademią Techniczną a fundacją Pro Civili pozwalały na wyłudzenia podatku VAT zaledwie 2 lata po wprowadzeniu go do polskiego systemu podatkowego. 

Kuźmik pisze również o tzw. factoringu, czyli mechanizmie polegającym na “zakładaniu licznych spółek na podstawione osoby (teraz nazywane słupami), które zaciągały kredyty (w tym przypadku tylko i wyłącznie w IV Oddziale PKO BP w Warszawie) gwarantowane przez inne fikcyjne spółki i korporacje”. “W ten sposób wyprowadzono z PKO BP około 100 mln zł” – podkreśla, zaznaczając, że przytoczone przez niego dane pochodzą z raportu z likwidacji WSI. 

Z kolei w styczniu podczas konferencji prasowej minister finansów Paweł Szałamacha stwierdził: 

-Nie zależy nam na nowej ustawie o podatku VAT, tylko na samym zamknięciu patologii, serii patologii w VAT. Wprowadzanie samej ustawy dla ustawy byłoby takim działaniem rytualnym; chodzi o eliminację konkretnych zjawisk niż o działalność prawotwórczą. Po zakończeniu prac nad budżetem pierwsze tygodnie mojej pracy były skoncentrowane na pracy nad ustawą budżetową na rok 2016. Pojawimy się w Sejmie z pakietem rozwiązań legislacyjnych dotyczących VAT-u i innych spraw. 

Minister podkreślił również, że w trzecim kwartale roku podejmie ostateczną decyzję, w którym pójdzie kierunku. Będzie to bowiem uzależnione od tego “jak uda się naprawić system poboru tego podatku w pierwszej połowie tego roku”. 

-Innymi słowy: w zależności od tego, jaki sukces odniesiemy w naszych działaniach ku eliminacji patologii, powstanie – zakładam – pole manewru, żeby wrócić do poprzednich stawek – powiedział.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ