Rusza program 500 zł na dziecko. Jak to będzie wyglądać we Wrocławiu?

rodzina plus.jpg

Już od 1 kwietnia wchodzi w życie rządowy program 500 zł na dziecko. We Wrocławiu według prognoz skorzysta z niego ok. 40 tys. rodzin. Gdzie można składać wnioski, do kiedy, co i komu się należy? Gmina Wrocław przedstawiła wstępne plany realizacji przedsięwzięcia.

Program „Rodzina 500+” to znacząca pomoc finansowa ze strony państwa dla rodzin wychowujących dzieci. Zadaniem programu jest przede wszystkim zwiększenie poczucia bezpieczeństwa ekonomicznego poprzez realne wsparcie w wychowaniu dzieci. W konsekwencji ma być zachętą do posiadania potomstwa.

Program 500+ na terenie Wrocławia będzie realizować Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Kryterium przyznania dofinansowania na pierwsze dziecko ustala się na podstawie dochodu rodziny z 2014 roku. Wysokość w przeliczeniu na osobę nie może przekracza kwoty 800 zł netto lub 1200 w przypadku, gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne. Na kolejne dzieci próg dochodowy nie obowiązuje.

-Wnioski można składać już od 1 kwietnia 2016 r., czyli od dnia, w którym wejdzie ustawa do 30 września 2017 roku. Roczny budżet dla Wrocławia na program 500+ to ponad 292 mln złotych – mówi Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Społecznego Urzędu Miasta.

Jeżeli wniosek zostanie złożony po 1 lipca, świadczenie zostanie przyznane od miesiąca jego złożenia bez wyrównania za miesiące poprzednie. Świadczenie wychowawcze otrzymają rodzice, opiekunowie prawni lub opiekunowie faktyczni dziecka (czyli tacy, którzy wystąpili do sądu o jego przysposobienie). Wpłaty będą następowały co miesiąc najpóźniej ostatniego dnia miesiąca. Osoby chcące otrzymać wsparcie na kolejne lata, będą zobowiązane złożyć ponownie wymagane dokumenty co roku.

-Kto złoży wniosek do 1 lipca 2016 r. dostanie wyrównanie od 1 kwietnia. Co ważne, jeżeli wniosek wpłynie w terminie od 1 kwietnia do 1 lipca 2016 r. organ ma na wydanie decyzji i wypłacenie świadczenia wychowawczego trzy miesiące , licząc od dnia złożenia wniosku z kompletem dokumentów – mówi Sutryk.

We Wrocławiu można wnioski składać w formie elektronicznej jak i papierowej. Wersja wniosku jest do pobrania tutaj, ale wydrukowane egzemplarze znajdują się w komórkach organizacyjnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na terenie całego miasta. Szacuje się, że liczba dzieci we Wrocławiu do lat 18 wynosi ok. 100 tys. Prognoza liczby dzieci we Wrocławiu, na które wypłacane będzie świadczenie wychowawcze to 65 tys. z 40 tys. rodzin.

Żeby wszystko sprawie przeprowadzić Urząd Miasta i MOPS wyznaczyli stałe (poniżej ich lista) i mobilne punkty składania wniosków. Obecni już wnioskodawcy MOPS-u (klienci systemu świadczeń rodzinnych) będą obsługiwani przez pracowników Działu Świadczeń (to ok. 6 tys. wrocławskich rodzin) przy ul. Hubskiej 30-32. 119 punktów mobilnych to żłobki i przedszkola, w których składać wnioski będą wyłącznie rodzice dzieci uczęszczających do placówki, w której znajduje się dany punkt. Wniosek dotyczy całej rodziny, a więc przy zgłoszeniu jednego dziecka, można zgłosić także pozostałe.

Głównym miejscem programu 500+ w stolicy Dolnego Śląska będzie Centrum Biznesu Grafit przy ul. Namysłowskiej 8. Tam powstanie 29 punktów do składania wniosków czynnych aż do godziny 20.

-Ustawa zakłada trzy sposoby wniosków w formie elektronicznej: przez portal Empatia, portal PUE ZUS oraz portale bankowe. Systemy są jeszcze dopracowywane, ale będą gotowe i funkcjonalne od 30 marca lub 1 kwietnia – dodaje Jacek Sutryk. Uruchomiono także specjalną telefoniczna linię informacyjną: 071 78-22-322. Wątpliwości formalne można rozwiać jeszcze drogą poczty elektroniczną, piszcząc na adres: 500plus@mops.wroclaw.pl.

W związku ze zbliżającym się rozpoczęciem realizacji programu 500+ MOPS zatrudni 50 nowych osób na etacie oraz 30 stażystów (m.in. do obsługi 119 punktów mobilnych), biorąc pod uwagę czas potrzebny do obsługi jednego klienta, a także czas, jakiego potrzebuje pracownik merytoryczny na wydanie decyzji administracyjnej.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj