Logika Dutkiewicza: Lepiej umyć ręce niż rozwiązać problem

rafał i tranwaje.jpg

Radni z opozycji złożyli projekt apelu do prezydenta w sprawie fatalnej sytuacji wrocławskiej firmy tramwajowej RMT Protram. Chcieli pomóc, bo kary umowne naliczyło jej MPK czyli miejska spółka. Dyskusja i głosowanie zostały zdjęte z porządku obrad Rady Miejskiej głosami klubu Rafała Dutkiewicza i Platformy Obywatelskiej. Prezydent Wrocławia do sprawy odniósł się krótko: spółka MPK może robić co chce.

Firma RMT Protram Wrocław Sp. z o.o. powstała w 1999 roku z wydzielenia warsztatów MPK. Do jej zadań należy produkcja i remont wrocławski tramwajów.

Teraz jednak pojawił się problem. O co chodzi?

MPK naliczyła spółce Protram kary umowne za opóźnienia przy remoncie tramwajów, co postawiło ją na skraju bankructwa. Rafał Dutkiewicz umywa ręce, a apel został ściągnięty z porządku obrad miejskich rajców. Czy radni PO i Rafała Dutkiewicza nie chcą pozwolić, aby w tej sprawie odbyła się merytoryczna dyskusja?

-Wycofanie wniosku z porządku obrad można określić jako cenzurę polityczną. Radni Rafała Dutkiewicza i PO decydują o czym wolno dyskutować na sesji rad miejskiej, a o czym nie – komentuje dr Krystian Mieszkała. – Apel klubu PiS miał na celu wypracowanie konstruktywnego rozwiązania, które uchroni Protram przed bankructwem. Ponadto jest wyrazem solidarności radnych z pracownikami upadającej firmy. Należy zaznaczyć, że z zgodnie ze statutem Wrocławia radni mogą apelować w każdej sprawie. Radni Rafała Dutkiewicza i PO bardzo często korzystają z tej możliwości – dodaje.

W apelu czytamy, że pozytywne rozpatrzenie go ze strony prezydenta Rafała Dutkiewicza pozwoliłoby przetrwać firmie Protram okres poszukiwania inwestora strategicznego.

-Dzięki temu Wrocław może zyskać spółkę, która w przyszłości będzie budowała tramwaje, zwiększy zatrudnienie i będzie jednym z elementów mapy gospodarczej Wrocławia. Zdjęcie apelu w sprawie Protramu z porządku obrad to kontynuacja niechlubnej praktyki ucinania dyskusji na niewygodne dla władz Wrocławia tematy. Lepiej opowiadać, że wszystko jest dobrze, a resztę po prostu zamieść pod dywan – podkreślił Marcin Krzyżanowski przewodniczący klubu PiS w Radzie Miejskiej.

Jednak Rafał Dutkiewicz najwyraźniej nie jest tą sprawą zainteresowany:

-MPK Sp. z.o.o. posiada osobowość prawną i w zakresie spraw finansowych posiada ustawowo chronioną samodzielność kontraktowania, na którą prezydent Wrocławia wpływać nie może – skomentował Rafał Dutkiewicz.

Czytaj więcej: List do prezydenta Dutkiewicza: Działania urzędników przypominają czasy PRL

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj