Wrocławianie w Budapeszcie

wyjazd na wegry.jpg

Parlamenty Polski i Węgier ogłosiły rok 2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej. Z tej okazji wiele organizacji społecznych i politycznych w naszych krajach organizuje wzajemne wizyty, służące podkreśleniu wyjątkowych relacji, łączących nasze narody na przestrzeni stuleci.

15 marca jest Narodowym Świętem Węgrów upamiętniającym Powstanie Węgierskie z 1848 r., w którym nasi rodacy walnie uczestniczyli pod przywództwem gen. Józefa Bema.

15 i 16 marca b.r. kilkudziesięcioosobowa grupa Wrocławian wzięła udział w uroczystościach w Budapeszcie z okazji święta „Bratanków”. Obecność Polaków na Węgrzech została zauważona przez większość tamtejszych mediów.

Wyjazd z Wrocławia zorganizowało Stowarzyszenie Solidarni 2010. Uczestnicy wyjazdu włączyli się w uroczystości państwowe, które rozpoczęły się przed Muzeum Narodowym, później wraz z Węgrami przemaszerowali na Zamek Królewski.

Przed Muzeum Narodowym premier Viktor Orban wygłosił przemówienie. Podkreślił polsko-węgierską przyjaźń i podziękował za wsparcie, którego Polacy udzielili Węgrom w 2012 r. – wówczas, gdy tego najbardziej potrzebowali. Polska delegacja ofiarowała Viktorowi Orbanowi replikę miecza koronacyjnego królów polskich.

Jeden z uczestników wyjazdu Tomasz Małek, radny Wrocławia, tak podsumował to wydarzenie:

W ciągu tych dwóch dni spotykaliśmy się z licznymi dowodami przyjaźni i wdzięczności naszych Węgierskich Bratanków, zarówno podczas oficjalnych obchodów Święta jak i na placach, ulicach, w hotelach czy w restauracjach. Tradycyjnie, już po zakończeniu uroczystości, pod Pomnikiem Katyńskim zjawił się miejscowy winiarz częstujący Polaków swojskim tokajem”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj